Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerde HMGB1, RAGE, TLR4, NF-κB kan düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of HMGB1, RAGE, TLR4, NF-κB blood levels in children and adolescents with autism spectrum disorder with healthy controls
  1. Tez No: 815893
  2. Yazar: ESRA KIYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM AKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın temel amaçları Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocuklardaki serum HMGB1, RAGE, TLR4 ve NF-κB düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması, otizm şiddetinin ve ek klinik özelliklerin bu biyokimyasal parametrelerin serum düzeyleri ile olası ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza, DSM-5 tanı kriterlerine göre OSB tanısı almış 40 katılımcı vaka grubu olarak, yaş ve cinsiyet bakımından uyumlu 40 katılımcı sağlıklı kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara, sosyodemografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek için sosyodemografik veri formu ve Sorunlu Davranış Kontrol Listesi uygulanmıştır. Ayrıca, vaka grubuna Çocukluk Çağı Otizm Değerlendirme Ölçeği ve Otizm Davranış Kontrol Listesi uygulanmıştır. Tüm katılımcılarda, serum HMGB1, RAGE, TLR4 ve NF-κB düzeylerini ölçmek için, gece açlığını takiben saat 8.00-10.00 arasında venöz kan örnekleri alınmıştır. Tüm örnekler toplandıktan sonra enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile HMGB1, RAGE, TLR4 ve NF-κB serum düzeyleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objectives of this study are to compare serum HMGB1, RAGE, TLR4 and NF-κB levels in children with ASD with healthy controls, and to investigate the possible relationship between additional clinical features and disorder severity with serum levels of these biochemical parameters. In our study, 40 participants diagnosed with ASD according to DSM-5 diagnostic criteria were included as a case group, and 40 age- and gender-matched healthy control groups were included. Sociodemographic data form and Aberrant Behavior Checklist were applied to all participants to evaluate their clinical and sociodemographic characteristics. In addition, Childhood Autism Rating Scale and Autism Behavior Checklist were applied to the case group. Venous blood samples were taken between 8.00-10.00 hours following night fasting to measure serum HMGB1, RAGE, TLR4 and NF-κB levels in all participants. After all samples were collected, serum levels of HMGB1, RAGE, TLR4 and NF-κB were determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method.