Diyetin fitokimyasal indeksi ve inflamatuar indeksi ile meme kanseri riski arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the association between breast cancer risk and dietary phytochemical index and inflammatory index
  1. Tez No: 593125
  2. Yazar: ALEV ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülkemizde meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Bu çalışma İstanbul Acıbadem Atakent Hastanesi'ne başvuran, son 1 yıl içinde meme kanseri tanısı almış 80 kadın ve herhangi bir malignite öyküsü bulunmayan menopoza girmiş 50 kadın üzerinde, diyetin fitokimyasal ve inflamatuar indeksinin meme kanseri riski ile arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve meme kanserli bireylerin beslenme durumlarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Bireylere genel özellikleri, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları hakkında bilgi verecek nitelikte bir konuya ilişkin geliştirilmiş anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bireylerin yaş ortalaması 59.1±9.36 yıl, vaka grubundaki bireylerin ise 51.15±11.98 olarak saptanmıştır. Kontrol grubunda sağlıklı yöntemlerle yemek yapma sıklığı vaka grubuna göre daha yüksektir (p=0.046). Fitokimyasal indeks grama dayalı ve kaloriye dayalı olmak üzere iki şekilde hesaplanmıştır ve Fİ ve Dİİ quartillere göre gruplandırılarak analiz edilmiştir. Fİ (g.c.) Q1'de ≤42.6, Q2'de 42.6 - 49.7, Q3'de 49.7-57.9, Q4'de ise ≥57.9 arasında değişmektedir. Fİ (kkal.c.) Q1'de ≤30.3, Q2'de 30.3-39.4, Q3'de 39.4-51.06, Q4 ise ≥51.06 arasında değişmektedir. Gruplar arasında Fİ (g.c.) ve Fİ (kkal.c) ortalamaları açısından bir fark bulunamamıştır (p=0.654) ve (p=542). Fİ (g.c.) ve Fİ (kkal.c.) arttıkça rafine karbonhidrattan gelen kalori miktarı quartiller arasında azalmıştır. Dİİ Q1'de ≤ -1.779 , Q2'de, -1.779 - -1.089, Q3'de -1.089 - -0.020, Q4'de -0.020 ise ≥ arasında değişmektedir ve Dİİ ortalamaları açısından gruplar arasında bir farklılık bulunamamıştır (p=0.594). Fİ (g.c.) ve Fİ (kkal.c) ile Dİİ arasında negatif yönlü, zayıf ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0.001 ve p=0.002). Bu çalışmada diyetin Fİ'i arttıkça meme kanseri riski azaldığı veya Dİİ arttıkça meme kanseri riskinin arttığı hipotezi desteklenmemiştir. Ülkemizde meme kanseri riski ile beslenme arasındaki ilişkiyi araştırmaya yönelik çalışmalara ve bu çalışmaları destekleyecek beslenme durumunun saptanmasına yönelik geçerliliği ve güvenilirliği yapılmış anket ve araçlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women in Turkey. This study included 80 women who were admitted to Acıbadem Atakent Hospital in Istanbul, 80 women diagnosed with breast cancer in the last year and 50 menopausal women without any history of malignancy. The aim of the study was to determine the relationship between the phytochemical and inflammatory index of the diet with the risk of breast cancer and to determine the nutritional status of individuals with breast cancer. The questionnaires were developed by using face-to-face interview method to give information about the general characteristics, lifestyle and nutritional habits, nutrient consumption frequencies of individuals. The mean age of the subjects in the control group was 59.1 ± 9.36 years and the cases in the group were 51.15 ± 11.98 years. The frequency of healthy cooking methods was higher in the control group than in the case group (p = 0.046). The phytochemical index was calculated in two ways based on grams and calorie based. PI (g.c.) in Q1 '42.6, 42.6 - 49.7 in Q2, 49.7-57.9 in Q3 and ≥57.9 in Q4. PI (kcal.c.) ranged in Q1, 30.3-39.4 in Q2, 39.4-51.06 in Q3 and ≥51.06 in Q4. There was no difference between the groups in terms of PI (g.c.) and PI (kcal.c) averages (p = 0.654) and (p = 542). The amount of calories from refined carbohydrates decreased between quartiles as the PI (g.c.) and PI (kcal.c.) increased. In DII Q1, ≤-1.779 - -1.089 in Q2, -1.089 - -0.020 in Q3, -0.020 in Q4, and ≥-0.020, and no difference was found between the groups in terms of DII averages (p = 0.594). . A negative and statistically significant relationship was found between PI (g.c.) and PI (kcal.c) and DII (p = 0.001 and p = 0.002). In this study, the hypothesis not supported that the risk of breast cancer increases as the PI of the diet increases, or the risk of breast cancer increases with increasing DII. In our country, there is a need for studies to investigate the relationship between breast cancer risk and nutrition and the questionnaires and tools that have validity and reliability for determining nutritional status.