Üniversitelerde medikal simülasyon merkezlerinin sürdürülebilirliği: Paydaş görüşleri
Sustainability of medical simulation centers in universities: Stakeholder perspectives
  1. Tez No: 815895
  2. Yazar: BURHANETTİN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA EREN, DOÇ. DR. MEHMET EMİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, medikal simülasyon sistemlerinin üniversitelerdeki yaygınlaşma süreci, kullanılan donanım ve eğitim metotları ve yöntemin gelecekte ne şekilde evrileceği konuları incelenmiştir. Bu araştırmada halihazırda üniversitelerde kullanılan ve işletme maliyetinin yüksekliği nedeni ile sürdürülebilirliği konusunda zorlukların yaşandığı medikal simülasyon sistemleri ile verilen eğitimlerin sağladığı avantajların ve oluşturduğu dezavantajlarının tespiti hedeflenmiştir. Haziran 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada bir vakıf üniversitesinde yürütülmekte olan medikal simülasyon sistemleri uygulamaları konusunda öğrencilerin paydaş görüş ve beklentilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya 132 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma ile ilgili etik kurul onayı ve katılımcıların şahsi onamları alındıktan sonra Acıbadem Üniversitesi CASE- Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik - Robotik Cerrahi Merkezi'nde eğitim almış veya almakta olan farklı katılımcı gruplarına yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Toplanan verilerin analizi sonucunda simülasyon bazlı eğitimlerden memnuniyet oranının yüksek olduğu, bunun yanı sıra risksiz ortamda pratik yapma imkanı veren simülasyon ortamlarının öğrenmeye katkısının yüksek olduğu kanaatinin yaygın olduğu tespit edilmiştir. Bu verilerden yola çıkılarak simülasyon bazlı sağlık eğitimlerinin eğitilenler açısından son derece faydalı bir eğitim modeli olduğu kanaatine ulaşılmıştır. Medikal simülasyon sistemlerinin kurulum ve işletim masraflarının yüksek olması nedeniyle kurumların eğitmeyi planladıkları hedef kitle için gerekebilecek en uygun sistemleri alma konusunda yapmaları en önemli nokta doğru ihtiyaç analizlerinin yapılmasıdır. Tasarım aşamasında bu konuda tecrübeye sahip kurum veya kişilerden destek alınması son derece önem arz etmektedir. Önümüzdeki yıllarda çıkabilecek olan muhtemel teknolojiler göz önünde tutularak merkezin gerek fiziksel ve gerekse diğer altyapılara sahip olacak tarzda dizayn edilmesi ileride oluşabilecek gereksinimlerin karşılanabilmesi açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of proliferation of medical simulation systems in universities, the hardware and training methods used, and how the method will evolve in the future were examined. The aim of this research was to identify the advantages and disadvantages of medical simulation systems currently used in universities, which face challenges in terms of sustainability due to high operational costs, and the education provided through these systems. This study was conducted between June 2021-July 2021 aimed to determine the stakeholder views and expectations regarding the applications of medical simulation systems being implemented at a foundation university. A total of 132 voluntary participants were included in the research. After obtaining ethical committee approval and personal consent from the participants, a survey was conducted targeting different participant groups who have received or are receiving training at the Acıbadem University CASE - Clinical Simulation and Advanced Laparoscopic-Robotic Surgery Center. The analysis of the collected data revealed a high level of satisfaction with simulation-based training and a widespread belief that simulation environments providing the opportunity for risk-free practice contribute significantly to learning. Based on these findings, it was concluded that simulation-based healthcare education is an extremely beneficial training model for the learners. Due to the high installation and operational costs of medical simulation systems, conducting accurate needs analysis is crucial for institutions to acquire the most suitable systems for their target audience. In the design phase, it is highly important to seek support from institutions or individuals with experience in this field. Considering the potential technologies that may emerge in the coming years, it is crucial to design the center in a way that it will have both the physical and other necessary infrastructures to meet future requirements effectively.