Son dönem böbrek yetmezliği olup rutin hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda serum magnezyum düzeyi ile karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum magnesium level and carotis intima media thickness in patients with end-stage renal failure receiving routine hemodialysis
  1. Tez No: 815899
  2. Yazar: RIDVAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ VEYSEL KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Günümüzde renal replasman tedavilerinin başında hemodiyaliz yöntemi gelmektedir. Dünyada en önemli ölüm nedenlerinden olan kardiyovasküler hastalıklar, hemodiyaliz hastalarında da sık görülen ölüm nedenleri arasında sayılmaktadır. Bu çalışmamızda, aterosklerozun ve kardiyovasküler riskin belirleyici bir işareti olan karotis intima media kalınlığı ile kardiyovasküler hastalıklar için kolay değerlendirilebilecek bir gösterge olan magnezyum düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışma tanımlayıcıdır. Çalışmamızda hemodiyaliz tedavisi alan 18 yaş üzeri ile 80 yaş altında 88 hastayı değerlendirdik. Bu hastalarımızın karotis intima media kalınlığı doppler ultrasonografi ile sağ karotis, sol karotis ve bu iki değerin ortalaması olarak ölçülüp kaydedildi. Çalışmamızdaki hastalarda rutin hemodiyaliz tedavisi öncesi alınan kan değerleri ve magnezyum değerleri kaydedildi. BULGU: Çalışmamızdaki hastalarımızda magnezyum değerleriyle; sağ karotis intima media kalınlığı arasında düşük düzeyde negatif (p=0,023), sol karotis intima media kalınlığı arasında düşük düzeyde negatif ilişki (p=0,013) saptadık. Sağ karotis intima media ve sol karotis intima media kalınlık ortalamasının alınıp hesaplanan ortalama karotis intima media kalınlığı ile magnezyum değeri arasında düşük düzeyde negatif bir ilişki (p=0,010) saptadık. Yaptığımız çoklu regresyon analizi ile beraber yine Magnezyum düzeyi ile karotis intima media kalınlığı ortalaması arasındaki negatif ilişki (p=0,004) devam etmekteydi. Yaşta ise pozitif yönde (p=0,045) ilişki saptadık. SONUÇ: Magnezyum, rutinde bakılması kolay olan biyokimyasal bir parametredir. Çalışmamızda; kardiyovasküler olayları öngörmede kullanabileceğimiz karotis intima media kalınlığı ile magnezyum seviyesi arasında bir ilişki olduğunu belirledik. Bu ilişki değerlendirilerek magnezyum düzeyi ile kardiyovasküler riskler önceden değerlendirilebilir. Zengin magnezyum içerikli diyetlerle ve yaşam tarzı değişikliğiyle ayrıca buna ek olarak medikal tedavilerle de ateroskleroz ve böylece kardiyovasküler hadiselerde düşüş olabileceği öngörülmektedir. Ancak bu konuda daha geniş ölçekte araştırmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Today, hemodialysis is the leading renal replacement therapy. Cardiovascular diseases, which are one of the most important causes of death in the world, are also among the common causes of death in hemodialysis patients. In this study, we aimed to evaluate the relationship between carotid intima media thickness, which is a determinant of atherosclerosis and cardiovascular risk, and magnesium level, which is an easily evaluated indicator for cardiovascular diseases MATERIALS and METHODS: This is a descriptive study. We evaluated 88 patients over the age of 18 and under the age of 80 who received hemodialysis treatment. The carotid intima-media thickness was measured and recorded as the average of the right carotid anf left carotid by Doppler ultrasonography. The blood values and magnesium values taken before routine hemodialysis treatment were recorded in all patients. RESULTS: We found a low negative correlation between magnesium values and right carotid intima-media thickness (p=0.023), and a low-level negative correlation (p=0.013) between magnesium values and left carotid intima-media thickness. We found a low level of negative correlation (p=0.010) between the mean carotid intima media thickness, calculated by taking the average thickness of the right carotid intima media and left carotid intima media, and the magnesium value. The negative correlation between Magnesium level and mean carotid intima media thickness continued with multiple regression analysis (p=0.004). We found a positive relationship (p=0.045) with age. CONCLUSION: Magnesium is a biochemical parameter that is easy to routinely study. In our study, we determined a relationship between carotid intima media thickness and magnesium level, which we can use to predict cardiovascular events. By evaluating this relationship, magnesium level and cardiovascular risks can be predicted beforehand. It is predicted that atherosclerosis and thus a decrease in cardiovascular events may occur with diets rich in magnesium, lifestyle changes, and additional medical treatments. However, further comprehensive studies are is needed on this subject.