Shakespeare romanslarında mitos ögeleri
The Elements of mythos in Shakespeares romances
  1. Tez No: 81591
  2. Yazar: NERİMAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SELDA ÖNDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET İlkel insanın doğa olaylarını açıklamak için uydurdukları öykülerle ortaya çıkan ve başlangıçta dinsel olan mitler zamanla dinsel niteliklerinden uzaklaşmış ve sanatın içinde yerlerini almışlardır. Antik Yunan'ın en önemli şairlerinden olan Homeros, Hesiodos ve Ovidius'un şiirlerinde yeralan mitolojik öykü ve kişilerin özellikle dram sanatının ortaya çıkmasında oldukça önemli yerleri vardır. Oyunlarında mitolojiyi kullanmak zorunda kalan Antik tragedya yazarları ve mitolojiyi oyunlarının içine alan komedya yazarlarında her yazarın kendi dünya görüşüne göre farklı biçimde kullanılan ve Ortaçağa gelindiğinde yokolan mitoslar Rönesans döneminde Antik kültüre duyulan hayranlık nedeniyle yeniden canlanmış ve çoğu İngiliz sanatçısının yapıtlarında olduğu gibi Shakespeare oyunlarında da yerlerini almışlardır. Özelikle Shakespeare romanslarında varlıkları belirginleşen mitolojik tanrı ve tanrıçaların Kış Masalı, Cymbeline ve Periçleş'te önemli işlevleri vardır. Fırtına hariç bu üç oyunda da mitolojik tanrı ve tanrıçaların oyuna girmeleri dönüm noktası oluşturur. Gerçek yaşamla ilgisi olmayan olağandışı durumları, doğaüstü kişileri de içeren ve sonlan hep iyi biten Shakespeare'in romanslarında mitolojik tanrı ve tanrıçalar kötü giden olaylara müdahale eden yardımsever ve yol gösterici tanrı ve tanrıçalardır. Antik tragedya yazarlarının oyunlarının konu ve kişilerini tamamen mitolojik konu ve kişiler oluşturmakla birlikte Shakespeare romanslarında kişiler saray soylularıdır ve onların kötüye giden durumlarını Cymbeline ve Periçleş'te oyunların sonuna doğru oyuna giren tanrı ve tanrıçalar çözer ve oyunların mutlu sonla bitmesini sağlarlar. Kış Masalı'nda ise oyunun başından beri varlığını hissettiren mitolojik tanrı kendisine saygısızlık eden kral Leontes'i cezalandırmakla birlikte sonunda kehanetinin doğru çıkmasıyla bu oyun da mutlu sonla biter. Oyunlarda sözel olarak yeralan mitolojik kahramanlar ise bazı soyut kavramları dolaylı yoldan açıklamak amacıyla kullanılmanın 192yanında bu tanrı ve tanrıçaların oyunlara girmelerine de hazırlık niteliği taşırlar. Fırtına" da mitolojik tanrıçalar diğer oyunlardan farklı kullanılmışlırdır. Bunlar doğayı ve doğaüstü varlıkları olağanüstü yetenekleriyle emri altına alan Prospero'nun illüzyon yeteneğini göstermek üzere sahneye getirdiği hayali görüntülerdir ki görsel olarak sahneyi güçlendirmenin, seyirciyi eğlendirmenin yanında yaşamın anlamı üzerine düşünmeyi de sağlamaları açısından oldukça önemlidirler. Ayrıca bu oyunda yeralan yan insan-yan hayvan harpyalar da oyunun ahlaki mesajını vermeleri açısından işlevseldirler. Shakespeare 'in romansları her ne kadar gerçek dışı olayları içerse, olağandışı durumları sergilese de bu gerçek dışı ve fantastik görünümler altında Shakespeare gerçeklerin altını çizmiş ve seyirciye ahlaki mesajlar vermiştir. 193
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mythts which were initially religious and which were made up to explain the natural events by the primitive man, left its religious characteristics and took its place in the art. Myths and mythological characters which took place in poems of famous ancient Greek poets such as Homeros, Hesiodos and Ovidius etc., have important role especially in formation of the dramatic art. The myths which were disappeared in the Middle Ages and were used in the plays of ancient tragedy writers and comedy writers who had to use the same, in different manner according to their mentalities, were reanimated in the Renaissance due to the admiration of ancient culture and took place in the works of English artists and Shakespeare's plays. Mythological gods and godnesses who especially appear in the Shakespeare's romances have important roles in The Winter's Tale, Cvmbeline and Pericles. The initation of the roles of mythological gods and godnesses in these three plays except for The Tempest become a turning point. Mythological gods and godnesses which take places in Shakespeare's romances always with a happy end, which contained extraordinary events which are not related to the real life and supernatural characters were those benevolent and leading gods and godnesses who intervened with the events going worse. Although the subject and the characters of ancient tragedy writer's plays consisted of mythological subjects and characters, the characters Shakespeare's romances are aristocrats of the King's place and their bad situations were solved by the gods and godnesses who were involved in the plays of Cvmbeline and Pericles towards the end, and such gods and godnesses provided a good end. While in The Winter's Tale mythological god who takes an important role from the beginnig of the 194play punished the King Leonthes the play ends with a happy end with the the realisation of his prophecy. In The Tempest, mythological godnesses were used in a different way from other plays. These godnesses were the imaginary visions, envisaged demonstrating illusion talent of Prospero who took the nature and supernatural creatures with his extraordinary talents, which were very important for consolidating the scenes and entertaining the audience as well as ensuring the audience think over meaning of the life. In addition, semi-human, semi animal Harpyies who were involved in the play were functional in giving moral messages of the play. Although Shakespeare's romances consist of fictional facts, and exhibit extraordinary events, Shakespeare underlines the deeds and gives the moral messages to the audience under the disguise of such fictional and fantastic scenes. 195