Effects of corrective exercises and postural education on forward head posture- a randomized controlled trial
Baş önde postüre sahip erişkinlerde düzeltici egzersizler ve postüral eğitimin etkilerinin karşılaştırılması – randomize kontrollü bir çalışma
- Tez No: 815912
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. EBRU AKBUĞA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Başın normalden fazla öne doğru durması, kas-iskelet sisteminde rahatsızlıklara ve günlük işlevsellikte bozulmalara yol açabilen yaygın bir postüral anormalliktir. Bu çalışmanın amacı, düzeltici egzersiz programı ve postüral eğitimin kraniovertebral açı, omuz açısı, ağrı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Dahil edilme kriterlerine uyan toplam kırk altı (n=46) (n=25 kadın; n=21 erkek) birey tedavi öncesinde ve sonrasında tek bir fizyoterapist tarafından değerlendirilmiştir. Katılımcılar düzeltici egzersiz grubu (CE=17), postüral eğitim grubu (PE=17) ve kontrol grubu (CG=12) olmak üzere rastgele olarak üç gruba ayrılmıştır. CE grubu, germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini içerecek şekilde FHP düzeltici egzersiz programına dahil edilirken, PE grubuna postüral eğitim yönergesi verilmiştir. Ayrıca, CG'ye ise herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. Tedavi öncesi ve 6 hafta sonra bireyler kraniovertebral açı omuz açısı, ağrı düzeyleri ve yaşam kalitesi açısından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, 6 hafta sonrasında grup içi karşılaştırmada; CE ve PE gruplarında CVA (P=0.001), SA (P=0.005) ve ağrı (P=0.001) açısında istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenirken, CG'da ise CVA (P=0.001) ve NPRS'de (P=0.002) artış görülmüştür Yaşam kalitesi (SF-36) öncesi ve sonrası ölçümünde, tüm gruplar için fiziksel işlevsellik bileşeni dışında (P0.05). Sonuç olarak, aynı egzersizler için farklı pozisyonların kullanıldığı kişiye özel düzeltici egzersiz programının ve postüral farkındalığın CVA, SA ve ağrı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle, düzeltici egzersiz programının öne doğru baş postürünün düzeltilmesi açısından etkili olabileceği söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
Forward head posture is a common postural abnormality that can lead to musculoskeletal discomfort and impairments in daily functioning. This study is aimed to investigate the effects of a corrective exercise program and postural education on craniovertebral & shoulder angle, pain and quality of life in individuals with forward head posture. A baseline and post-intervention design were employed, and participants were included on the basis of their CVA and SA angles (≤ 50° and ≤ 52°) respectively. A total number of forty-six (n=46), (n=25 female; n=21 male) participants completed this study. Participants were randomly divided into three groups, a corrective exercise group (CE=17), a postural education group (PE=17) and a control group (CG=12). Measurements of craniovertebral angle and shoulder angles were done using photogrammetry, and self-reported pain levels and quality of life were obtained at baseline and following 6-week after the program. Participants were given comprehensive instructions about the study. CE group performed FHP corrective exercises in the form of stretching and strengthening exercises. Also, PE group followed postural guidelines and CG were given no treatment. After 6 weeks, significant increases were observed within the group comparisons for CVA (P=0.001), SA (P=0.005) and pain (P=0.001) in CE and PE groups while CG showed increase in CVA (P=0.001) and NPRS (P=0.002) but not in SA (P>0.05).