Bankalar tarafından sunulan kurumsal kredi türleri ve sektörlerine göre kredi taleplerinin değerlendirilmesi: Örnek bir uygulama
Evaluation of credit demands by types and sectors of corporate loans offered by banks: A sample application
  1. Tez No: 815917
  2. Yazar: EDA GÜLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Rekabet koşullarının yoğun olduğu günümüzde, bankaların karlılıklarını devam ettirebilmek için, kredilendirme sürecini doğru ve verimli bir biçimde yönetmeleri gerekmektedir. Tahsis edilen kredilerin sorunlu hale gelmesi, bankalara ek maliyet getirmektedir. Sorunlu kredilerin artması, bankalar açısından zaman ve gider kalemini arttırmakta ve kredi/mevduat dengesini olumsuz etkilemektedir. Bu noktada, kredi taleplerinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Tezin amacı, finans sektöründe kredi açma görevleriyle faaliyet gösteren bankalarda, kurumsal kredi türleri ve müşteri taleplerinin değerlendirilmesindeki süreci ele almaktır. Bu çalışmada, farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin kredi talepleri ve bu taleplerin değerlendirilmesi hususunda bankaların göz önünde bulundurduğu koşulların incelenmesi ile kredi taleplerini değerlendirmede hangi konulara önem verdiğinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive conditions, banks need to manage the lending process correctly and efficiently in order to maintain their profitability. The fact that the allocated loans become problematic brings additional costs to the banks. The increase in non-performing loans increases the time and expense item for banks and adversely affects the loan/deposit balance. At this point, it is important to evaluate loan demands correctly. The aim of the thesis is to deal with the process of evaluating corporate loan types and customer demands in banks operating in the financial sector with loan opening duties. In this study, it is aimed to examine the loan demands of enterprises operating in different sectors and the conditions taken into account by banks in the evaluation of these demands, and to reveal which issues they attach importance to in evaluating their loan demands.