An evaluation of export financing system in Turkey
Türkiye'de ihracat finans sisteminin değerlendirmesi
- Tez No: 747721
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. JOHN MERCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
1980 İstikrar Programı'nın ardından Türkiye, olağanüstü bir ihracat büyümesi gerçekleştirdi. Ancak, 1980'lerin sonlarında ihracat neredeyse durgundu. Bu çalışma, arzu edilen ihracat büyümesini ve genişlemesini engelleyen ihracat finansmanı sorununa odaklanmaktadır. Bu genel sorunun kendisini (a) finansmanın mevcudiyeti, (b) kredi maliyeti, (c) ihracat riskleri, (d) mali ve mali teşvikler ve (e) promosyon faaliyetleri açısından tercüme ettiği görülmektedir. Bu çalışma, ihracatın teşvikinin temellerinin bir incelemesini ve hem makro hem de mikro düzeyde finansman ihtiyaçlarının teorik bir tartışmasını sunmaktadır. Bağlamsal analize gelince, çalışma geriye dönük olarak ihracatı teşvik politikalarının bir değerlendirmesini, 1980'lerdeki ihracat performansının bir analizini ve Türkiye'deki kurumsal finansal kaynakların bir değerlendirmesini içermektedir. Yukarıdaki problemlerle ilgili olarak, aşağıdaki hipotezler yapılandırılmış bir anket aracılığıyla test edilmiştir ve 53 katılımcı elde edilmiştir: a. Ticari bankalar ve finans kurumları, ihracatçıların finansal ihtiyaçlarını karşılamak için uygun şekilde uyarlanmamıştır ve yanıt vermemektedir. b. Eximbank'ın sunduğu hizmetler ve krediler yeterli değildir. c. İhracat sektörüne yönelik mali ve mali teşvikler açısından devlet desteği yetersizdir. d. Devlet kurumları tarafından ihracatçılara sunulan pazarlama yardımı, yeterli olmaktan çok daha azdır. Araştırma bulguları bu hipotezlerin hiçbirini reddetmedi. İhracatçıların, büyük ölçüde yüksek faiz oranları ve düşük finansal aracılık düzeyi nedeniyle, ihracat faaliyetlerine yönelik yatırımların yanı sıra ihracat üretimi için kredi temin etme sorunuyla karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiştir. Bulgular ayrıca, mali ve mali teşvikler açısından devlet desteğinin yanı sıra pazarlama yardımının yeni ve hafif ihracatçıları ihracatta tutmaya devam etmesi gerektiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Following the 1980 Stabilization Program, Turkey has achieved a spectacular export growth. However, in the late 1980s export have been almost stagnant. This study focuses on the problem of export financing that inhibits the desirable export growth and expansion. This general problem is seen to translate itself in terms of (a) availability of finance, (b) cost of credit, (c) risks of exporting, (d) fiscal and financial incentives, and (e) promotion activities. This study provides a review of the bases of export promotion and a theoretical discussion of the financing needs at both macro and micro levels. As for the contextual analysis, the study includes an assessment of export promotion policies in retrospect, an analysis of the export performance in the 1980s, and an evaluation of the institutional financial resources in Turkey. Related to the problems above, the following hypotheses are tested through a structured questionnaire, which yielded 53 respondents: a. Commercial banks and financial institutions are not properly adapted and responsive to cater for financial needs of exporters. b. The services and credits provided by Eximbank are not adequate. c. Government support in terms of fiscal and financial incentives to the export sector is inadequate. d. Marketing assistance offered to exporters by governmental agencies is far less than sufficient. Reseach findings did not reject any of these hypotheses. Exporters are found to face the problem of obtaining credits for export production as well as investment in export activities, due in large part to high interest rates and low level of financial intermediation. The findings also suggest that government support in terms of fiscal and financial incentives as well as marketing assistance should continue to keep new and light exporters in exporting.