Farklı sosyoekonomik ve eğitim düzeylerindeki çalışan erkek ve kadın tüketiciler ile çalışmayan ev kadını tüketicilerin gıda kontrolü ile ilgili bilgileri ve uygulamaları
Food control knowledge and practices of working consumers inboth sexes and housewife consumers from different socioeconomic groups and educational levels
  1. Tez No: 11406
  2. Yazar: ŞAHSİNE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, Ankara ilinde değişik kuruluşlarda çalışan farklı sosyoekonomik ve eğitim düzeylerindeki tüke ticiler ile değişik semtlerdeki çalışmayan ev kadını tüketi cilerin gıda kontrolü konusundaki bilgilerini, uygulamalarını ve herhangi bir gıda maddesinin satın alınmasında, tüketici nin korunması açısından bu bilgi ve uygulamalarının eğitim, sosyekonomik düzey ve çalışma durumları gibi çeşitli faktör lerle olan ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Tüketi cilerin gıda kontrolü konusundaki bilgi ve uygulamaları soruşturma yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma kapsamına, % 33.6 sı çalışan erkek, % 33.6 sı çalışan kadın ve % 32.8 i çalışmayan ev kadını olmak üzere toplam -1488 tüketici alın mıştır. Araştırmaya katılan tüketicilerin % 15.6 sı 25 ve daha küçük, % 45.5 i 26-35, % 25.7 si 36-45, % 14.2 si 46 ve daha yukarı yaş gruburdadırlar.Okur-yazar oranı % 4.7, ilkokul mezunu % 21.2, ortaokul mezunu % 13.6, lise mezunu % 32.7, yüksekokul mezunu ise % 27.8 oranındadır. Okur-yazar grubun hemen hemen hepsi çalışmayan ev kadınıdır. Sosyoeko nomik düzey yükseldikçe ailelerdeki birey sayısı azalmakta dır. Gelir seviyesi yükseldikçe beslenmeye ayrılan para, miktar olarak artmakla birlikte oransal olarak azalmaktadır. Sosyoekonomik düzey yükseldikçe tüketicilerin günlük bir-98- gazete alma oranları da artmaktadır. Erkekler ve kadınlar hemen hemen aynı ( erkekler biraz fazla) alışveriş yapmaktadır. Tüketicilerin % 55.8 i gıda kontrolünün ne demek olduğunu bilmektedir. Gıda kontrolünü kadın tüketicileri 57.8) erkeklerden (% 51.8).çalışan kadınlar (% 63.4) çalışmayan kadınlardan (% 52.0) daha çok bilmektedirler ( X2:4.835, P0.05). Gıdaların niteliklerinin belirlendiği mevzuattan hiçbirini bilmeyen tüketicilerin oranı % 17 A dür. Gıda-99- niteliğine ait mevzuattan en az birini bilme yönünden yüksek okul mezunu tüketiciler hariç diğer eğitim düzeyleri arasın- daki fark önemsiz bulunmuştur (X2: 71.697, P 0.05).Yüksekokul mezunu tüketicilerin % 37.2 si gıda niteliklerinin belirlendiği mevzuattan en az birini bilmek tedir. Genel olarak tüketicilerin % 54.4 ü aldıkları gıdaları nasıl kontrol edeceklerini bilmemektedir. Hazır gıdaların içine katılan katkı maddelerinin niçin katıldığı hakkında bilgileri olmayan tüketicilerin oranı % 38.5 dir. Gıdaların ambalajları üzerindeki yazıları her zaman her yönüyle okuyanların oranı % 46.3 tür. Eğitim düzeyi arttıkça ambalaj yazısı okuma oranı da artmaktadır (X2: 84.621, P< O. 05).Beslenme eğitimi alan tüketiciler gıdaların içeri ğini, almayanlara göre daha fazla okumaktadırlar. Televizyon daki gıda reklamlarının denetlenip denetlenmediği konusundaki bilgisi bulunmayan tüketicilerin oranı % 41.2, hiçbir dene tim yapılmadığını belirtenlerin oranı ise % 36.4 tür. Tüke ticilerin % 51.3 ü televizyonda yapılan gıda reklamlarından etkilenmektedir. Bu etkilenmede eğitim(X2:8.898, P> 0.05) ve sosyoekonomik (X2:4.831, P>0.05) düzeyler arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. Tüketicilerin reklamlardan etkilendikleri, fakat alış veriş yaparken kendilerini buna terketmedikleri ; fiyat, kalite ve besin değerini önplana aldıkları (% 39.7) görülmüştür. Tüketicilerin % 41.3 ü çevrelerindeki çeşitli alışveriş yer lerini çeşit, kalite ve fiyat gibi yönlerden karşılaştırmak tadır.Tüketicilerin büyük çoğunluğu açıkta satılan gıda mad delerinin sağlığa zararlı olduğunu bildikleri halde % 49.5 i-100- bu gıda maddelerini seyrek de olsa tüketmektedirler.Konser ve gıda tüketenlerin oranı % 49.3 olarak bulunmuş ancak aldıkları konserveyi kontrol etmeyi tam olarak bilenlerin oranı % 20.9 olarak tespit edilmiştir. Tüketicilerin % 21.8 i basın ve yayın organlarındaki beslenme konularını her zaman izlemekte, beslenme eğitimi alan tüketiciler, alma yan tüketicilere oranla daha fazla izlemektedirler. Aldıkları gıdalardan en az bir kez bozuk çıkan gıdaya rastlayan tüke ticilerin oranı % 70.9 dur fakat bu tüketiciler bozuk gıdalar konusunda nereye başvuracaklarını bilmemektedirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY FOOD CONTROL KNOWLEDGE AND PRACTICES OF WORKING CONSUMERS IN BOTH SEXES AND HOUSEWIFE CONSUMERS FROM DIFFERENT SOCIOECONOMIC GROUPS AND EDUCATIONAL LEVELS This survey was conducted in Ankara in order to find out food control knowledge and practices of working women and men consumers and housewives from different socioeconomic groups and different educational levels. According to the results of the study in general shopping f reguency of working men and women consumers are much the same but food control knowledge of women consumers {% 5 7.8) is slightly higher than men consumers(5£ 51. 8). On the other hand,, working women have better knowledge {% 63.4) than housewives, (% 52.0). It was found that food control knowledge of consumers increase with educational levels and consumers are influen ced by food advertisements on the television {% 51.3) but in their shopping practices they mainly consider food price, quality and nutritive value. ^maantasyon Herifi