Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna-Hersek arasındaki siyasi, sosyal, kültür, eğitim ve ekonomi alanındaki ilişkiler (1990-2022)
Relations between the Republic of Turkey and Bosnia and Herzegovina in the fields of political, social, cultural, educational and economic (1990-2022)
  1. Tez No: 815926
  2. Yazar: FİLİZ BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Bosna-Hersek Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki siyasi, sosyal, kültür, eğitim ve ekonomi alanındaki ilişkiler 1990-2022 yılları arasında incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde Türkiye Cumhuriyeti ve Bosna-Hersek arasındaki ilişkilerin tarihsel arka planı incelenmiş ve tarihsel kökleri olan ilişkilerin ortaya konulmasına çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna-Hersek arasındaki siyasi, sosyal ve kültürel ilişkiler başlıklar halinde incelenerek ilişkilerin genel yapısı analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna-Hersek arasındaki eğitim ve ekonomik ilişkiler başlıklar halinde incelenerek ilişkilerin genel yapısı analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihsel kökleri nedeniyle özellik taşıyan Bosna-Hersek Devleti arasındaki kültürel ilişkilerin yoğun olduğu siyasi ve ekonomik ilişkilerin de gelişme gösterdiği belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna-Hersek arasında eğitim alanında yapılan anlaşmaların da önemli olduğu eğitim iş birliğinin de son derece gelişmiş olduğu görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna-Hersek arasındaki siyasi, sosyal, kültürel, eğitim ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için önümüzdeki yıllarda uluslararası konjonktürel yapıya uygun yeni iş birliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the State of Bosnia and Herzegovina and Türkiye the relations between the Republic of Turkey in the fields of politics, social, culture, education and economy were examined between the years 1990-2022. In the first part of the research, the historical background of the relations between the Republic of Turkey and Bosnia-Herzegovina was examined and the relations with historical roots were tried to be revealed. In the second part of the research, the political, social and cultural relations between the Republic of Turkey and Bosnia-Herzegovina have been examined under different headings and the structure of the relations has been tried to be analyzed. In the third part of the research, the educational and economic relations between the Republic of Turkey and Bosnia-Herzegovina were examined in stages and the structure of the relations was tried to be analyzed. As a result of the research, it has been determined that the political and economic relations between the state of Bosnia and Herzegovina, which have characteristics due to the historical roots of the Republic of Turkey, have also developed, in which the cultural relations are intense. It is seen that the agreements between the Republic of Turkey and Bosnia-Herzegovina in the field of education are also important and that the education cooperation is highly developed. In order to improve the political, social, cultural, educational and economic relations between the Republic of Turkey and Bosnia-Herzegovina, new cooperations in accordance with the international cyclical structure should be developed in the coming years.