The effects of mnemonics on L2 vocabulary learning
İkinci dil kelime bilgisi öğreniminde anımsatıcı tekniklerin etkileri
  1. Tez No: 815929
  2. Yazar: SÜMEYYE EYŞAN GİZEM AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tarihin başından beri, ezberleme teknikleri veya anımsatıcılar (mnemonics) gibi yardımcı (Higbee, 1977) yöntemler belleği geliştirmek ve bilgiyi hatırlamak için kullanılmıştır. Antik Yunan ve Roma'da, yazılı malzemelerin az olduğu ve kayıt tutma yöntemlerinin güvenilir olmadığı dönemlerde anımsatıcı teknikler yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Tarihî olaylar, konuşmalar ve bilimsel bilgiler gibi önemli kayıtlar, hafıza teknikleri kullanılarak saklanmıştır. Sıklıkla, bu teknikler tekrar etme stratejileriyle birleştirilerek bilginin kalıcı bir şekilde hatırlanması hedeflenmiştir. Anımsatıcılar, günümüzde de öğrenme ve bellek açısından güçlü bir yardımcı olarak kullanılmaktadır. İkinci dil (L2) eğitimi alanında, anımsatıcıların özellikle kelime öğrenme ve öğretimi için etkili olduğu gösterilmiştir. Yabancı dil bağlamında ana dil konuşanlarıyla etkili iletişim kurabilmek için öğrencilerin geniş bir L2 kelime dağarcığı edinmeleri gerekmektedir. Anımsatıcılar, yabancı dil öğrenenlerin yeni kelime öğelerini öğrenmelerine ve hatırlamalarına yardımcı olabilecek anımsamayı artırıcı ve kolaylaştırıcı teknikler olduğundan, bu yeni kelimeleri tanıdık kelimeler veya görüntülerle ilişkilendirme, kişisel deneyimler veya duygularla ilişkilendirme ve tekrarlı alıştırmalar ve oyunlar gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Anımsatıcıların L2 kelime öğrenme ve hatırlama süreçlerine destek olabileceği ve L2 öğretmenleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılabileceğine dair giderek artan kanıtlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, L2 kelime öğrenme ve anımsamada anımsatıcıların etkililiği hakkında yeteri kadar deneysel çalışma henüz hala bulunmamaktadır. Bu çalışma, anımsatıcıların yabancı dil kelime öğretimi ve öğrenimi üzerindeki etkilerini, özellikle en kullanışlı anımsatıcıları ve bunların sınıf içi öğretimde nasıl kullanılabileceğini gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, öğrencilerin L2 kelime öğrenme ve öğretiminde anımsatıcıların kullanımına yönelik tutumlarının performansları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Son on yıllarda, anımsatıcıların L2 kelime öğrenme ve öğretiminde kullanımı araştırmacılar ve öğretmenlerin ilgisini çekmeye başlamış ve bu alanda yeni araştırmaların gerçekleştirilmesi gerektiğine dair öneriler yaygınlaşmaya başlamıştır (örneğin, Sagarra ve Alba, 2006; Tavakoli ve Gerami, 2013). Daha önce de belirtildiği gibi, anımsatıcıların etkililiğinin temel sebebi, öğrencilerin yeni kelime terimleri ile önceden bilgi veya deneyimler arasında anlamlı ilişkiler kurmalarına yardımcı olma kapasitelerine bağlanabilir (Mahdi ve Gubeily, 2018). L2 kelime öğrenme ve öğretiminde anımsatıcıların en etkili şekilleri ve bunların uygun bir şekilde sınıf içi öğretime nasıl entegre edilebileceği konusunda henüz bir uzlaşı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bu yöntemlerin sınıf içi öğretime nasıl dahil edilebileceği konusunda en etkili yöntemlerin tartışması günümüzde ilerlemektedir ve bazı araştırmalar oyunlar ve etkinliklerin kullanımını önerirken (örneğin, Boutsika, 2014), diğerleri yapılandırılmış ve sistemli öğretimin önemine vurgu yapmaktadır (örneğin, Carnine, 1994). Bu bağlamda, bu çalışma, anımsatıcıların L2 kelime öğrenme ve öğretimi üzerindeki etkilerini, özellikle en etkili anımsatıcı türlerini ve bunların sınıf içi öğretimde nasıl kullanılabileceğini incelemiştir. Bu araştırma, L2 kelime öğrenimi ve öğretimi alanındaki mevcut literatüre katkıda bulunmayı ve L2 öğretmenleri ve eğitimciler için gerçek hayatta da uygulanabilir, pratik görüşler sunmayı amaçlamaktadır. Anımsatıcıların etkilerini araştırmanın yanı sıra, bu çalışma ayrıca öğrencilerin L2 kelime öğrenme ve öğretiminde mnemoniklerin kullanımına yönelik tutumlarının olası etkilerini de incelemektedir. Önceki araştırmalar, öğrencilerin çeşitli öğretim yaklaşımlarına yönelik tutumlarının öğrenme sürecindeki motivasyon ve katılımları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir (Sugano ve Mamolo, 2021). Öğrencilerin L2 kelime öğrenme ve öğretiminde anımsatıcılara yönelik tutumlarını anlamak, etkililikleri hakkında değerli bilgiler sunabilir ve öğretim uygulamalarının geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca, çalışmalar, öğrencilerin L2 kelime öğrenme ve öğretiminde anımsatıcılara yönelik tutumlarının performanslarını etkileyebileceğini ortaya koymuştur. İncelenen çalışmalarda, anımsatıcılara karşı olumlu bir tutum sergileyen öğrencilerin öğrenme sürecine daha fazla katıldığı ve kelime öğrenme ve hatırlama becerilerinin arttığı görülmüştür. Bunun aksine, anımsatıcılara karşı olumsuz tutum sergileyen öğrencilerin öğrenme sürecine daha az katıldığı ve kelime öğrenme ve hatırlama becerilerinin azaldığı gözlenmiştir. Bu çalışmanın verileri, mevcut literatürde anımsatıcıların L2 kelime öğrenimi ve öğretimi üzerindeki etkileri konusunda ikinci bir veri analizi yoluyla elde edilmiştir. Nitel içerik analizi yöntemiyle, birden fazla çalışmada ortaya çıkan ana temaları ve tekrar eden kalıpları tanımlama ve kategorize etme adımları takip edilmiştir. Bu çalışma aşağıdaki araştırma soruları temel alarak yürütülmüştür: Anımsatıcılar L2 kelime öğrenimi ve hatırlama üzerinde hangi etkilere sahiptir? L2 kelime öğrenimi ve öğretimi için en etkili anımsatıcı türleri hangileridir? Sınıf içinde kelime öğrenme ve hatırlamayı geliştirmek için anımsatıcılar nasıl kullanılabilir? Öğrencilerin L2 kelime öğrenimi ve öğretiminde anımsatıcıların kullanımına yönelik tutumları nelerdir ve bu tutumlar performanslarını nasıl etkiler? Gözden geçirilen çalışmalar, anımsatıcıların L2 kelime öğrenimi ve hatırlama sürecini kolaylaştırmada etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu meta-analiz, anımsatıcı etkilerinin farklı öğrenci grupları ve öğretim bağlamlarında da güçlü olduğunu vurgulamaktadır. Anımsatıcıların evrenselliğini vurgulayarak, çeşitli yaşlardaki öğrencilere, farklı kültürel geçmişlere ve eğitim ortamlarına uygulanabilir bir pedagojik yaklaşım olduğunu göstermektedir. Meta-analiz, anımsatıcıların etkililiğini hem resmi sınıf ortamlarında hem de öz-yönelimli öğrenme bağlamlarında kanıtlarla destekleyerek, anımsatıcıların uyarlanabilirliğini vurgulamayı amaçlamaktadır. Kelime öğrenimini artırmak için anımsatıcılar büyük bir potansiyele sahip olsa da, dengeli bir öğretim yaklaşımını sağlamak için dikkatli olunmalıdır. Anımsatıcılar, diğer öğretim yöntemlerine ek olarak, dil öğrenimi için kapsamlı bir çerçevenin içinde etkili stratejilerden biri olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışma, anımsatıcı temelli yaklaşımları dikkatli bir şekilde kullanmaları konusunda eğitimcileri ve uygulamacıları teşvik etmektedir, böylece çeşitli pedagojik teknikler arasında uyumlu bir etkileşim sağlanabilir. Son olarak, bu çalışmada sunulan anımsatıcı örnekler, L2 kelime öğrenimi ve öğretiminde bu tekniklerin kullanımı üzerine gelecekteki araştırmalar için kullanışlı bir referans noktası olabilir. Bu örnekler, yeni anımsatıcı tekniklerin tasarlanması veya mevcut tekniklerin değiştirilmesi için bir temel olarak kullanılabilir. Ayrıca, bu çalışmada sunulan örnekler, anımsatıcıların kelime öğrenimi için etkililiklerini araştırmak için gelecekteki araştırmaların tasarımına rehberlik edebilir. Gelecekteki araştırmacılar, dil öğrenenler için mnemoniklerin potansiyel faydalarını incelemeye devam edebilir ve daha etkili ve verimli dil öğrenme stratejilerinin oluşturulmasına katkıda bulunabilir. Sonuç olarak, bu araştırma, L2 eğitimi alanında anımsatıcıların önemli bir rolü olabileceğine kanıtlar sunarak L2 kelime öğrenimi ve hatırlamasını kolaylaştırmada vazgeçilmez araçlar olarak bu tekniklerin önemini kanıtlamayı amaçlamaktadır. Anımsatıcıları dil öğreniminde faydalı bir araç olarak benimseyerek, eğitimciler ve araştırmacılar geleneksel yabancı dil öğrenme yöntemlerinin yarattığı sınırları aşan etkili bilişsel stratejilerle öğrencilere zenginleştirilmiş bir öğrenme ortamı sunabilirler.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effect of mnemonics on second language (L2) vocabulary acquisition through a meta-analysis methodology. By conducting a comprehensive review of the literature on mnemonics in L2 vocabulary learning, this study explores their potential as a valuable tool for enhancing vocabulary acquisition skills among second language learners. The analysis incorporates findings from three studies, which collectively provide evidence suggesting a positive influence of mnemonics on L2 vocabulary acquisition. Moreover, this research presents a collection of innovative and unique mnemonic examples to contribute practical resources for future studies in the field. These mnemonic examples aim to support the exploration of mnemonic strategies in teaching and learning L2 vocabulary. The results of the meta-analysis indicate the potential benefits of mnemonics in improving learners' ability to retain and recall new vocabulary items, particularly for individuals with lower proficiency levels. Ultimately, this thesis seeks to contribute to the existing body of knowledge on mnemonics in L2 education, highlighting their potential and inspiring further investigation into their practical application for optimizing L2 vocabulary acquisition.