The study of desecuritization: A meta-study
Güvenlik dışına çıkarma çalışmaları: Bir meta-çalışma
- Tez No: 815934
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Güvenlikleştirme teorisi, güvenlik tanımına alternatif bir görüş sunarak güvenlik çalışmalarına yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Güvenlikleştirme teorisi, güvenlik problemlerinin hali hazırda dışarda ele alınmayı beklediğini öne süren geleneksel güvenlik varsayımlarından uzaklaşarak, güvenliğin ifade yoluyla ortaya çıkan bir söz eylemi olduğunu savunur. Güvenlikleştirme ve güvenlik dışına çıkarma, güvenlik problemlerinin normal siyasetin üzerinde olağanüstü önlemlerle veya normal siyasi önlemlerle ele alındığı bir güvenlik sürekliliğinin iki ucudur. Güvenlikleştirme ve güvenlik dışına çıkarma teorik olarak birlikte formüle edilse de, literatür ağırlıklı olarak güvenlikleştirmeye ve onun ampirik uygulamalarına odaklanmaktadır. Bu nedenle, güvenlik dışına çıkarma, güvenlikleştirmeye kıyasla daha az incelenmemiştir. Bu tez, güvenlik dışına çıkarma üzerine bir meta-çalışma sağlamayı amaçlamaktadır. Tez, teorinin gelişimini ve güvenlik dışılaştırmanın farklı ampirik uygulamalarını göstermek için Kopenhag Okulu'nun kavramsal çerçevesine odaklanmaktadır. Literatürde tartışılan güvenlik dışılaştırma üzerine teorik ve ampirik çalışmaları sunmaktadır. Güvenlik dışılaştırma üzerine geçmiş araştırmaları sentezleyen ve bütünleştiren bir meta-çalışma yaklaşımı kullanan tez, çalışma alanındaki farklı kalıpları ve modellerı belirler. Bunlara ek olarak, güvenlik dışına çıkarma çalışmalarında daha fazla çalışma gerektiren yönleri belirlemek için Kopenhag okulu içindeki ve dışındaki eleştiriler ve katkılar üzerinde durur.
Özet (Çeviri)
Securitization theory has introduced a different outlook to security studies by providing an alternative view to think about and study security. Moving away from the traditional security assumptions that suggest threats exist out there waiting to be addressed, securitization theory argues that security is a speech act that comes into being through utterance. Securitization and desecuritization are two ends of a security continuum in which threats are addressed by extraordinary measures above normal politics or through normal political measures. Even though securitization and desecuritization are formulated together, the literature heavily focuses on securitization and its empirical applications. Therefore, desecuritization remains understudied compared to securitization. This thesis provided a meta-study on desecuritization. It presented the theoretical and empirical work on desecuritization discussed in the literature. The thesis focused on the Copenhagen School framework of desecuritization to illustrate the evolution of the ideas and different empirical applications of desecuritization. Using a meta-study approach that synthesizes and integrates past research on desecuritization, the thesis reflected on the broader conclusions and identified different patterns within the field of study. It also emphasized the critiques and contributions within and outside of the Copenhagen school to locate the aspects that need additional attention in desecuritization studies.