Özel yetenekliliğin tanımlanmasının çocukların sosyal-duygusal gelişimi üzerinden incelenmesi
Definition of special talent through the social-emotional development of children
- Tez No: 816003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARILENA ZINOVIA LEANA TAŞCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırma ilkokul düzeyindeki özel yetenekli öğrencilerin ebeveynleri, kendi sınıf öğretmenleriyle ve öğrencilerin kendileriyle görüşülmesini; özel yetenekliliğin tanımlanması kapsamında, özel yetenekli çocukların sosyal duygusal gelişimlerindeki ve benlik algılarındaki yansımaları incelemeyi kapsamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi olan, durum çalışması modeli kullanılmıştır. Çalışma Muğla ili, Milas ve Bodrum ilçelerinde yer alan BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezi)'lere devam eden 12 öğrenci, 13 öğrenci ebeveyni ve 8 öğrencilerin öğretmenleri (öğrencilerin devam ettikleri ilkokul sınıf ve branş öğretmenleri) ile gerçekleşmiştir. Veri toplama aracı olarak“Özel Yetenekli Çocuğu/Çocukları Tanıma Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (Öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler için ayrı ayrı)”kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formunun her biri 30 sorudan oluşmaktadır, formdaki sorularla genel araştırma sorusu ve alt problemlere cevap aranmaya çalışılmıştır. Her bir görüşme maksimin 45 dk. sürecek şekilde, online platform üzerinde gerçekleşmiştir. Toplanan veriler öncelikle Sonix programı yardımıyla deşifre edilmiş ve daha sonra kod ve tema oluşturmak amacıyla MAXQDA programına aktarılmıştır. Veri analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda, analiz sürecinin genelinde kavramsal yapı önceden kurgulanmış ve belirlenen kod listesi içerik analizini yönlendirmiştir. Ancak tümevarımcı bakış açısıyla ortaya çıkan kodlarında listeye eklenmesiyle analiz süreci tamamlanmıştır. Burada ortaya çıkan kod ve temalar sonucunda da araştırma bulguları ve sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research includes interviewing the parents of gifted students at primary school level, their classroom teachers and the students themselves; Within the scope of defining giftedness, it includes examining the reflections of gifted children's social emotional development and self-perceptions. The case study model, which is a qualitative research method, was used in the research. The study was carried out with 12 students attending BİLSEM (Science and Art Center) located in Muğla province, Milas and Bodrum districts, 13 students' parents and 8 students' teachers (primary school class and branch teachers).“Semi-Structured Interview Form for Getting to Know the Gifted Child/Children (Separately For Teachers, Parents and Students)”was used as a data collection tool. Each of the semi-structured interview form consists of 30 questions, the general research question and sub-problems were tried to be answered with the questions in the form. Each interview took place on the online platform, with a maximum duration of 45 minutes. The collected data was first deciphered with the help of Sonix program and then transferred to MAXQDA program to form code and theme. Content analysis method was used for data analysis. In this context, the conceptual structure was pre-constructed throughout the analysis process and the determinated code list guided the content analysis. However, the analysis process was completed with the addition of the codes that emerged from the inductive point of view to the list. As a result of the codes and themes that emerged here, research findings and results were reached.