Tedavi ile salgın hastalık modellerinin nitelikli analizi
Qualitative analysis of the epidemic disease models with treatment
  1. Tez No: 816002
  2. Yazar: NARİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, tedavi ve göç etkisine maruz kalan bir sürekli SIR salgın hastalık modellerini ayrıklaştırarak elde edilen fark zamanlı SIR salgın hastalık modellerinin kompleks dinamik yapısını analiz ediyoruz. Burada ayrıklaştırma için ileri Euler metodunu kullanıyoruz. Öncelikle üç boyutlu sistemi iki boyutlu sisteme indirgeyerek modelin denge noktalarının varlığını gösteriyoruz. Ardından, elde edilen pozitif denge noktasının kararlılık şartlarını, flip ve Neimark-Sacker çatallanmanın görünürlüğünü araştırıyoruz. Bu durumu, modelin denge noktalarının topolojik bir sınıflandırmasını yaparak sunuyoruz. Kaos kontrol stratejisini kullanıyoruz. Analitik sonuçları desteklemek için nümerik simülasyonlar gerçekleştiriyoruz. Tüm bu analizleri göçün dinamikler üzerindeki etkisini göstermek için göç içeren ve göç içermeyen modellere uyguluyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyze the complex dynamic nature of discrete-time SIR epidemic models obtained by discretizing a continuous SIR epidemic model exposed to treatment and immigration effects. Here we use the forward Euler method for discretization. First of all, we show the existence of equilibrium points of the model by reducing the three-dimensional system to the two-dimensional system. Next, we investigate the stability conditions of the obtained positive equilibrium point, the visibility of Flip and Neimark-Sacker bifurcation. We present this situation by making a topological classification of the equilibrium points of the model. We use the chaos control strategy. We perform numerical simulations to support analytical results. We apply all these analyzes for models with and without immigration to show the effect of immigration on dynamics.