'Because she is a know-it-all': School-aged children's understanding of hesitance calibration
'Çünkü o ukala': Okul çağındaki çocukların tereddütlü kaynaklara yönelik kalibrasyon anlayışı
  1. Tez No: 816014
  2. Yazar: ONUR SUNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEDEDİAH WILFRED PAPAS ALLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kalibrasyon (Doğruluk-Tereddüt Uyumu), kişinin kendine olan güveninin doğruluğunu ne ölçüde öngördüğünü ifade eder. Buna göre; doğru ve kendine güvenen biri ile yanlış ve tereddütlü biri sağlam uyumlu; yanlış ve kendine güvenen biri ile doğru ama tereddütlü biri ise zayıf uyumludur. Yetişkinlerin kalibrasyon anlayışına dair bulgular olmasına rağmen çocukların kalibrasyon konusunda tam bir anlayışa sahip değildir. Bu çalışma, çocukların kalibrasyon anlayışını daha iyi araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, 7, 9 ve 11 yaşındaki çocuklar, yanlış ve tereddütlü kaynakları içeren üç kalibrasyon görevinde test edilmiştir. Görevler kalibrasyonun açık ve örtük ölçümlerini içeriyordu. Sonuçlar, çocukların üç yaş grubunda da benzer performansının olduğunu ancak çocukların farklı görevler arasında nasıl performans gösterdikleri konusunda farklılıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca doğruluk, çocukların kimin güvenilir bir kaynak olduğuna ilişkin yargıları üzerinde güvenden daha fazla etkiye sahipti. Üçüncü olarak, daha fazla çocuk örtük kalibrasyon görevinden geçmiş ancak açık görevde başarısız olmuştur. Son olarak, çocukların kalibrasyon anlayışı ile yürütücü işlev yetenekleriyle arasında bir ilişki bulunmamıştır. Bu sonuçlar, kalibrasyonun sosyal durumlardan etkilenen karmaşık bir yetenek olduğunu göstermektedir. Sosyal durumların sahip olduğu rol ve kalibrasyonu açıklamak için daha geniş bir çerçeve olarak nasıl kullanılabilecekleri tartışmada vurgulanmaktadır. Kalibrasyon anlayışı ile ilişkili olabilecek yürütücü işlevler ve diğer bilişsel yetenekler de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Calibration refers to the extent to which one's confidence predicts their accuracy. Accordingly; someone accurate and confident, and someone inaccurate and hesitant are well-calibrated; and someone inaccurate and confident, and someone accurate but hesitant are poorly calibrated. Although there is evidence of adults' calibration understanding, children do not have a complete understanding of calibration. The current study aimed to investigate children's calibration understanding better. To that end, 7-, 9-, and 11-year-old children were tested on three calibration tasks with informants that included the inaccurate and hesitant informant. The tasks included explicit and implicit measures of calibration. The results showed that children performed similarly across all ages, but there were differences in how children performed between different tasks. Also, accuracy had more influence on children's judgments for who was a reliable informant than confidence. Third, more children passed the implicit calibration task but failed the explicit one than vice versa. Lastly, children's calibration understanding was not related to their executive function (EF) abilities. These results suggest that calibration is a complex ability influenced by social situations. The role situations play and how they might be used as a broader framework to explain calibration are highlighted in the discussion. EF and other cognitive abilities that might be related to calibration understanding are also discussed.