Investigation of the relationship between human thermal comfort and activity patterns within the outdoor spaces of Bilkent University's Main Campus
Bilkent Üniversitesi Merkez Kampüsünün dış mekanlarındaki insan termal konforu ve aktivite paternleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 816015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANDRE SANTOS NOURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Interior Design and Decoration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İklim değişikliğinin, yükselen sıcaklıklar sonucunda, dış mekanların başarısı veya başarısızlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğuna inanılmaktadır ve iklimsel faktörlerin bu konuda kritik bir rol oynadığı kabul edilmiştir. Araştırmalar, konforlu bir termal çevrenin korunmasının bireylerin refahı üzerinde belirgin bir etkisi olabileceğini göstermiştir. Bugüne kadar, küresel iklim çalışmaları, kentsel planlama ve tasarım için yeterli yerel özgünlük sağlamamıştır. Sonuç olarak, tamamlayıcı alttan-üste perspektifleri içerme konusunda artan bir ilgi olmuştur. Bu ilgi doğrultusunda ve belirli bir vaka çalışmasına odaklanarak, bu tez, Ankara, Türkiye'deki Bilkent Üniversitesi'nin ana kampüsünde 2022'nin Mayıs ve Eylül ayları arasında yürütülen ampirik bir araştırmanın bulgularını sunmaktadır. İnsan termal konforunun fizyolojik ve psikolojik yönlerini ele almak ve insan termal konforunun söz konusu kampüsteki öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin dış mekanlardaki aktivite paternleri üzerindeki olası etkisini araştırmak için iki aşamalı bir çalışma tasarlandı. Bu araştırmanın ilk aşamasındaki 12 günlük gözlem çalışmaları, bir davranış haritası üretti ve bu, bir Gölge Davranış Simülasyonu (SBS) haritasıyla birleştirildiğinde bu araştırmanın İlgi Noktalarını (POI) belirledi. Daha sonra, ikinci aşamada, 13 gün boyunca POI'lerde mikroiklim faktörleri ölçülürken, rastgele seçilmiş kişiler tarafından 64 anket dolduruldu. Belirtilen araştırma sorularını ele almak, hipotezleri test etmek ve tasarım önerileri sunmak amacıyla, biyometeorolojik RayMan modeli, Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (PET) endeksi ve modifiye PET kullanıldı, ayrıca Sosyal Bilimler İçin İstatistiksel Paket (SPSS) kullanılarak ve mikroiklimi dikkate alan bilişsel haritalar ile istatistiksel analizler yapıldı. Bu çalışmanın bulguları, nicel ve nitel sonuçlar arasında iyi bir uyum göstermiş, güneş ışınımını en önemli mikroiklim faktörü olarak sunmuştur. İnsan termal konforu da çalışma alanındaki aktivite paternleri üzerinde bir etkisi olmuştur, ancak sabit aktiviteler için oturma mevcudiyeti ve hareketli aktiviteler için planlama ve işlev kadar önemli olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of climate change, resulting in rising temperatures, is believed to significantly influence the success or failure of outdoor spaces, with climatic factors playing a crucial role. Research has indicated that the maintenance of a comfortable thermal environment can have a notable impact on individuals' welfare. To date, global climate studies have not provided sufficient local specificity for urban planning and design. Consequently, there has been an increasing interest in incorporating complementary bottom-up perspectives. In line with this interest and focused on a particular case study, this thesis presents the findings of an empirical investigation conducted between May and September of 2022 at the main campus of Bilkent University located in Ankara, Turkey. In order to address physiological and psychological aspects of human thermal comfort and investigate the possible effect of human thermal comfort on lecturers' and students' activity patterns within outdoor spaces of the aforementioned campus, a two-phase study was designed. 12 days of observational studies during the first phase of this research produced a behavioral map, which when combined with a Shadow Behavior Simulation (SBS) map established the Points Of Interest (POI) of this research. Subsequently, in the second phase, 64 questionnaires were filled out by the pedestrian while microclimatic factors were measured in the POIs over the course of 13 days. In order to address the stated research questions, test the hypotheses, and propose design recommendations, through the application of the biometeorological RayMan model, the Physiologically Equivalent Temperature (PET) index, and modified PET were applied, along with statistical analyses using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) and the cognitive maps considering microclimate. The findings of this study demonstrated good agreement between quantitative and qualitative results, presenting solar radiation as the most significant microclimatic factor. Human thermal comfort also had an impact on activity patterns within the study area, but not as significantly as seating availability for stationary activities and planning and function for moving activities.