The effect of reality-distancing on children's false belief understanding
Gerçeklikten uzaklaştıran içeriğin çocukların yanlış kanı becerileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 816013
  2. Yazar: ECE TUĞLACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sosyo-kültürel teori, anlatının yanlış kanı (YK) anlayışı üzerindeki yapıcı doğasının etkisini vurgularken, simülasyon teorisi, hayal gücünün, çocukların YK'ları anlama becerilerini geliştirmesinin altında yatan, perspektif almayı destekleyen bilişsel bir yetenek olduğunu ileri sürer. Çocukların YK'ları anlamalarını etkileyen faktörleri inceleyen korelasyonel ve müdahale çalışmalarında fantezi unsurları gelişigüzel kullanılmıştır. Bununla birlikte, çocukların fantezi unsurlarından fayda sağlamasını beklemek için kanıta dayalı iki neden vardır (fantastik medya bağlamlarının doğasında bulunan dikkat-arttırma ve gerçeklikten uzaklaşma). Bu proje YK görevlerinde değişen fantezi içeriği derecelerinin etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bunu yapmak için, mevcut iki çalışma, hikaye karakteri ve yeri olarak yüksek fantezi içeriği derecesi (fantastik kurgu) ve düşük fantezi içeriği derecesi (gerçekçi kurgu) içeren YK görevlerini (içerik YK ve yer değişikliği) kullanmıştır. Çalışma 1'de, fantezi içeriği derecesinin ve manipülasyonları alma sırasının etkileri test edilmiştir. Artan fantezi içeriği derecesi, okul öncesi çocukların YK görevlerindeki performansını arttırmıştır. Çalışma 2' de ek olarak fantazi yönelimi ölçeği kullanarak daha hedefli bir örneklemle aynı etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar, artan derecede fantezi içeriğinin etkisini tekrarlamış (replicate) ve gerçekçi içerikten önce fantastik içerikle karşılaşmanın, küçük çocukların yüksek fantazi yönelimleri olmamasına rağmen YK görevlerindeki performanslarını seçici bir şekilde desteklediğini göstermiştir. Sonuçlar ve gelecekteki çalışmalar, görevlerde yer alan fantastik içerik ile gerçeklikten uzaklaşmanın çocukların YK performanslarındaki önemini açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The socio-cultural theory has emphasized the effect of the co-constitutive nature of the narrative discourse on FB understanding, whereas simulation theory asserted that imagination is a cognitive ability that scaffolds perspective-taking which underlies children's developing abilities to understand FBs. Elements of fantasy have been indiscriminately used in correlational and intervention studies that examined the factors that affect children's understanding of FBs. However, there are two evidence-based reasons to expect that children would benefit from fantasy elements (i.e., increased levels of engagement and reality-distancing inherent in fantastical media contexts). The current project aims to examine the effects of varying degrees of fantasy on false belief (FB) tasks. To do so, the present studies utilize FB tasks (i.e., contents FB and change of location) in which children are presented with FB tasks that include fantastical and realistic characters as protagonists within fantastical and realistic settings, respectively. Study 1 tested the effects of the degree of fantasy and the order of receiving manipulations. The increasing degree of fantasy increased preschoolers' performance on FB tasks. Study 2 explored the same effects with a more targeted sample using an additional fantasy-orientation measure. The results replicate the effect of the degree of fantasy and suggest encountering fantastical content before realistic content selectively scaffolds younger children's performance on FB tasks. This is despite their lack of orientation toward enjoying fantastical content. Thus, the discussion of the findings and future studies emphasizes the significance of reality-distancing provided by the fantastical content included in FB tasks.