Psychoanalytic study of the fear of death in fiction and fact: Shakespeare's Macbeth and Moses
Kurgu ve gerçekdeki ölüm korkusunun psikanalitik incelemesi: Shakespeare'in Macbeth'i ve Musa
  1. Tez No: 816022
  2. Yazar: THULFIQAR NAJM SALIM KHIKANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, derinlemesine çalışma ve analiz, korku kavramını, özellikle de ölüm korkusunu son derece farklı iki karakterde gösterecek. Araştırma, ölüm korkusunun bu iki karakterin kişilikleri, zihinleri, düşünceleri, kararları ve nihai kaderleri üzerindeki büyük etkisini ortaya koyacak. Araştırmanın derinlemesine incelenmesi ve analizi, Freud'un psikanaliz teorisine yaptığı katkıları takip edecek. Araştırma genel olarak insan yaşamının ve doğanın önemli bir parçası olan korku kavramına dair kısa bir ipucu sunmaktadır. Ardından genel hatlarıyla Kur'an-ı Kerim'de, Tevrat'ta ve Shakespeare tiyatrosunda geçen ölüm korkusu kavramı gösterilecektir. Araştırmanın ilk bölümünde psikanaliz kuramı ve korku kavramına, özellikle de ölüm korkusuna katkıları sunulmaktadır. İkinci bölüm, Macbeth'in ölüm korkusuyla çevrili ve kontrol edilen tüm yaşamını anlatıyor. Daha sonra bu korku psikanalitik bir okumaya atfedilecektir. Son bölüm, Musa'nın tüm yaşamını iki Kutsal Kitap olan Kur'an-ı Kerim ve Eski Ahit'te anlatır. Musa'nın hayatının ölüm korkusuyla nasıl kuşatıldığı ve kontrol edildiği gibi. Ayrıca bu iki Kutsal Kitaptaki bu korku, psikanalitik bir okumaya bağlanacaktır. Daha sonra karşılaştırmalı olarak bu iki kutsal kitaptaki korku konusuna değinilecek ve tartışılacaktır. Sonuç olarak, Macbeth'in ve Musa'nın ölüm korkusu arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, deep study and analysis are going to demonstrate the concept of fear, particularly the fear of death in two extremely different characters, Shakespeare's Macbeth and Moses in the Holy Quran and the Old Testament. The research is going to state the huge influence of fear of death on the personality of those two characters, their minds, thoughts, decisions, and their final fate. The deep study and analysis of the research are going to follow Freud's contributions to the theory of psychoanalysis. The research presents a short hint about the concept of fear in general as a major part of human life and nature. Then and in a general way, the concept of fear of death in the Holy Quran, the Old Testament, and Shakespearean drama is going to be represented. The first chapter of the research presents the theory of psychoanalysis and its contributions to the concept of fear, particularly the fear of death. The second chapter states Macbeth's whole life that has been surrounded and controlled by the fear of death. Then, this fear is going to be attributed to a psychoanalytic reading. The final chapter states Moses's whole life in two Holy Books that are the Holy Quran and the Old Testament. As well as how Moses's life has been surrounded and controlled by the fear of death. Also, this fear in these two Holy Books is going to be attributed to a psychoanalytic reading. Then and in a comparative way, the fear in these two Holy Books is going to be stated and discussed. In conclusion, the similarities and differences between Macbeth's and Moses's fear of death are going to be presented.