Algılanan iş yükünün, çalışma yaşam kalitesi ve işten ayrılma niyetine etkisi: Özel bir zincir hastane grubu biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarı çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of perceived workload on quality of work life and intention to leave: A study on biochemistry and microbiology laboratory workers of a private chain hospital group
  1. Tez No: 816027
  2. Yazar: HASAN SALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN KALMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yazında sağlık çalışanları üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Araştırmamızda konu özelleştirilerek lisansüstü tez çalışmalarına konu edilmemiş olan biyokimya ve mikrobiyoloji çalışanları incelenmiştir. Çalışmanın amacı biyokimya ve mikrobiyoloji çalışanlarının algıladıkları iş yükleri ile çalışma yaşam kaliteleri ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkileri kuramsal olarak ortaya koymak, söz konusu değişkenlerin demografik özelliklere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Veriler 355 biyokimya ve mikrobiyoloji çalışanından dört bölümden oluşan elektronik anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmamızda kullanılan“İş Yükü, İşten Ayrılma Niyeti ve Çalışma Yaşam Kalitesi Ölçeği ve alt boyutlarının (1.Etkinlik ve Yönetim2.Bağlılık, Gelişim ve İş Ortamı)”analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerlerine göre verilerin normal dağıldığı belirlenmiştir. Değişkenler ile demografik veriler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmek için bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Faktörler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla korelâsyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçta algılanan iş yükü ile çalışma yaşam kalitesi arasında anlamlı negatif yönlü bir ilişki, algılanan iş yükü ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Son olarak, bekar çalışanların işten ayrılma niyetine ilişkin görüşlerinin ortalamasının evli çalışanların işten ayrılma niyetine ilişkin görüşlerinin ortalamasından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın alanında ilk olması bakımından önemli olduğu değerlendirilmekte ve bundan sonraki çalışmalara öncülük etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted on health workers in the literature. In our research, biochemistry and microbiology workers, who were not subject to postgraduate thesis studies by privatizing the subject, were examined. The aim of the study is to theoretically reveal the relationship between the perceived workload of biochemistry and microbiology employees, their quality of work life and their intention to leave, and to determine whether these variables show a significant difference according to demographic characteristics. Data were collected from 355 biochemistry and microbiology workers using an electronic questionnaire consisting of four parts. SPSS 22.0 program was used in the analysis of“Workload, Intention to Leave, and Quality of Work Life Scale and its sub-dimensions (1.Effectiveness and Management- 2.Engagement, Development and Work Environment)”used in our study. It was determined that the data were normally distributed according to the skewness and kurtosis values. Independent groups t-test and one-way analysis of variance were applied to determine whether there was a significant difference between the variables and demographic data. Correlation analysis and regression analysis were applied to investigate the relationship between the factors. As a result, it was determined that there was a significant negative relationship between the perceived workload and the quality of work life, and a significant positive relationship between the perceived workload and the intention to leave. Finally, it was determined that the average of the opinions of single employees about the intention to leave is higher than the average of the opinions of the married employees about the intention to leave. The research is considered to be important in terms of being the first in its field and is expected to lead the next studies.