İnsan ve çevre ünitesine yönelik FeTeMM eğitim yaklaşımına göre gerçekleştirilen öğretimin etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of education according to the STEM education approach to human and environmental unit
  1. Tez No: 816031
  2. Yazar: JORA GİZEM KAYAALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE KARSLI BAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı 'İnsan ve Çevre' Ünitesi'ndeki konular kapsamında FeTeMM eğitim yaklaşıma dayalı olarak geliştirilen öğretim materyallerinin 5. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarına, FeTeMM eğitimine yönelik tutumlarına ve öğretim müdahalesine yönelik görüşlerine etkilerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı I. döneminde Ordu ilinin merkez ilçelerinden birinde yer alan bir ortaokulda öğrenim gören toplam 26 (13 deney ve 13 kontrol grubu) 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğretim sürecinde deney grubuna dersler FeTeMM eğitim yaklaşımının mühendislik tasarım sürecine göre geliştirilen rehber materyaller ile kontrol grubunda ise MEB kazanımlarına bağlı kalınarak 5E öğretim modeli ile işlenmiştir. Veri toplama araçları olarak; iki aşamalı 'İnsan ve Çevre' kavramsal anlama testi (İÇKAT), STEM'e yönelik tutum ölçeği (SYTÖ) ve öğretim müdahalesine yönelik yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılmıştır. Kavramsal anlama testi ön, son ve izleme testi olarak üç kez uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun iki aşamalı İÇKAT ön, son ve izleme test puanları arasındaki üçlü karşılaştırması için Friedman testi, STEM'e yönelik tutum ölçeği (SYTÖ) ön ve son test puanlarının karşılaştırılması için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi sonuçları kullanılmıştır. Araştırmada nitel veri toplamak amacıyla kullanılan yarı yapılandırılmış mülakat soruları içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular deney grubuna uygulanan rehber materyallerin kontrol grubuna uygulanan öğretime göre öğrencilerin kavramsal anlamalarını arttırmada daha fazla katkı sağladığını göstermiştir. Bu durum FeTeMM eğitim yaklaşımına gore geliştirilen rehber materyaller eşliğinde işlenilen derslerin öğrencilerinin kavramsal anlamalarına olumlu yönde etki sağladığını göstermektedir. Araştırmada deney ve kontrol grupları arasında FeTeMM tutum puanları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin görüş olarak etkinliklerin tümüne katılmaktan memnun olduklarını, grupla çalışmak ve sınıf dışı etkinliklerde aktif olarak rol almaktan dolayı çok eğlendiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of the teaching materials developed based on the STEM education approach within the scope of the subjects in the Unit of 'Human and Environment' on the conceptual understanding of 5th grade students, their attitudes towards STEM education and their views on teaching intervention. The study group of the research consists of 26 (13 experimental and 13 control groups) 5th grade students studying in a secondary school located in one of the central districts of Ordu province in the first term of the 2022-2023 academic year. Mixed research method was used in the research. In the teaching process, the lessons were taught in the experimental group with the guide materials developed according to the engineering design process of the STEM education approach, and in the control group, with the 5E teaching model, adhering to the achievements of the Ministry of Education. As data collection tools; two-stage 'Human and Environment' conceptual understanding test (İÇKAT), attitude scale towards STEM (SYT) and semi-structured interview questions for teaching intervention were used. Conceptual understanding test was applied three times as pre-test, post-test and follow-up test. The Friedman test was used for the triple comparison between the two-stage İÇKAT pre, post and followup test scores of the experimental and control groups, and the Wilcoxon Signed Rank Test and Mann-Whitney U Test results were used for the comparison of the pre- and post-test scores of the attitude scale towards STEM (SYTS). Semi-structured interview questions used to collect qualitative data in the research were analyzed by content analysis. The findings obtained from the study showed that the guide materials applied to the experimental group contributed more to increasing the conceptual understanding of the students than the instruction applied to the control group. This shows that the lessons taught with the guidance materials developed according to the STEM education approach have a positive effect on the conceptual understanding of the students. In the study, no significant difference was found between the experimental and control groups in terms of STEM attitude scores. In addition, they stated that the experimental group students were pleased to participate in all of the activities, and they had a lot of fun working with the group and taking an active role in out-of-class activities..