Öğretmen adaylarının bilgi işlemsel düşünme becerileri ile teknoloji kullanma yeterliliklerinin incelenmesi
Examination of pre-service teachers' computational thinking skills and technology use competencies
  1. Tez No: 816036
  2. Yazar: MERVE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; bir yükseköğretim kurumunda öğrenim gören öğretmen adayı olan öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerisi ile eğitimde teknoloji kullanma yeterliliklerinin incelenmesidir. Çalışmada araştırılmak istenilen durum betimsel araştırma modellerinden biri olan tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışma grubunu ise Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesinde; Fen Bilgisi Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümlerinde öğrenim gören 1.sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıf düzeylerinden 208 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Korkmaz vd. (2017) tarafından geliştirilen“Bilgi işlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği”ve Doğru (2014) tarafından geliştirilen“Eğitimde Teknoloji Kullanımına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği”öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Bilgi işlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği'niden elde edilen sonuçlarda veriler normal dağılım göstermiş analiz yapılırken cinsiyet değişkenine göre farkı tespit etmek için t testi; sınıf ve bölüm değişkenlerinde kaynaklanan farkı ortaya çıkarmak için ANOVA testi kullanılarak bulgular elde edilmiştir. Değişkenlerin içindeki bazı gruplarda anlamlı farklar olduğu tespit edimiştir. Eğitimde Teknoloji Kullanımına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeğinin verilerin analizinde betimsel analizle ölçek puanı belirlenerek, karşılaştırma yapmak için Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; öğretmen adaylarının teknoloji kullanımına ilişkin öz yeterlilik algıları cinsiyete ve bölüm değişkenine göre anlamlı fark göstermemekte; sınıf seviyesi değişkenindeki bazı gruplar arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; It is the examination of pre-service teachers' computational thinking skills and their proficiency in using technology in education. The research was carried out according to the descriptive research model, the scanning model. The study group of the research, Giresun University Faculty of Education; It consists of 208 candidates from the levels of 1st grade, 2nd grade, 3rd grade and 4th grade teaching, dealing with Science Teaching, Preschool Teaching, Elementary Mathematics Teaching, Social Studies Teaching. Korkmaz et al. (2017)“Computational Thinking Skills Scale”and the result obtained by Doğru (2014)“Self-Efficacy Scale for Technology Use in Education”were used. In the analysis of the data obtained from the Computational Thinking Skills Scale and showing normal distribution, t-test was used to find the difference according to the gender variable; ANOVA test was used to find differences according to department and class variables. It has been determined that there are differences in some groups in usage. In the data analysis of the Self-Efficacy Scale for the Use of Technology in Education, frequencies and percentages can be determined by descriptive analysis, and Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U test were used for comparisons. According to the obtained; pre-service teachers' self-evaluation perceptions regarding technology use do not show a significant difference according to gender and department variable; varies among some groups within these grade-level variables.