Fen bilimleri öğretmenlerinin, ortaokul öğrencilerinin ve ortaokul öğrenci velilerinin uzaktan eğitime bakış açılarının incelenmesi
Examination that perspectives of science teachers, secondary students and parents of secondary school students on distance education
  1. Tez No: 816035
  2. Yazar: ŞEYMA MACAROĞLU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin, ortaokul öğrencilerinin ve ortaokul öğrenci velilerin uzaktan eğitime bakış açıları hakkındaki görüşlerini incelenmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 40 fen bilimleri öğretmeni, 53 ortaokul öğrencisi ve 67 ortaokul öğrenci velisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak açık uçlu anket kullanılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin, öğrencilerle ders arasında iletişim kopuklukları yaşadıklarını, öğrencilerin uzaktan eğitimde özellikle uygulamalı konularda zorluk çektiğini ve deney olmadan anlayamadıkları göstermiştir. Ortaokul öğrenci velilerinden alınan görüşlere göre çocuklarının virüsten korundukları fakat bazı sağlık sorunları oluştuğunu belirtmiştir. Çalışma sonucunda, öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin bu pandemi sürecine girerken, uzaktan eğitim hakkında çok bilgi sahibi olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examine the view of science teachers, secondary school students and parents of secondary school students about distance education. Content analysis, one of the qualitative research methods, was used in the research. The sample of the resarch is consist of 40 science teachers,53 middle school students and 67 parent of middle school students. Data were collected using an open-ended questionnaire as a data collection tool. As a result of this study, it was noticed that the teachers had a communication disorder with the students during the lesson and that the students had difficulties in distance education, especially in applied subjects, and they could not understand without experimenting. According to the opinions received from middle school students' parents children are protected from the virus, but they have some health problems occur stated. As a result of the study, it was revealed that students, teachers and parents did not know much about distance education, which entered the pandemic process.