Uluslararası otel işletmelerinde depo ve satınalma yönetiminde karşılaşılan sorunlar: Bir örnek olay çalışması
Problems faced in warehouse and purchasing management in international hotel enterprises: A case study
- Tez No: 816038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA BOZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, uluslararası otel işletmelerinde turizm tedarik zincirlerinde depo ve satın alma operasyonlarını tam zamanında yapılmasını engelleyen faktörlerin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Konaklama endüstrisinde yer alan oteller de dahil olmak üzere son zamanlarda turizm sektöründe tedarik zinciri süreçlerinin artan önemi dikkat çekmeye başlamıştır. Yoğun rekabetin yaşandığı konaklama endüstrisindeki otel işletmeleri kendilerini sürekli olarak iyileştirmek ve en az maliyetle en fazla faydayı sağlamak istemektedirler. Böylece kendilerini rekabette avantajlı bir konuma getirerek hayatta kalma adına bir kazanım elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Çalışmada sosyal araştırma yöntemlerinden olan nitel bir araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırma konaklama sektöründe uluslararası bir otel zincirinin Sakarya'daki yeni kurulmuş olan beş yıldızlı bir otelinde yapılmıştır. Amaçlı örnekleme yoluyla seçilen bu otelde bir Örnek Olay Çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma esnasında turizm tedarik zinciri süreç ve kavramları incelenerek tanımlama ve tümevarım yöntemleri kullanılmıştır. Söz konusu otelin iş süreçleri analiz ve sentez yöntemleriyle incelenmiştir. Araştırmanın yapıldığı otel işletmesinde gözlem ve yarı yapılandırılmış mülakat yöntemleriyle yapılan Örnek Olay Çalışması sonucunda veriler toplanılmış, betimsel ve içerik analizi yapılarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Mülakatlardan elde edilen veriler kodlanarak nitel veri analiz programı ile sonuçlar görselleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, araştırma yapılan otelin satın alma süreçlerinde kısmen de olsa turizmde tedarik zinciri ilkelerini uyguladıkları tespit edilmiştir. Otel işletmesinin bir otel zincirina bağlı olmasının önemli bir avantaj olduğu ancak yeni kurulmuş olmasından dolayı bazı koordinasyon sorunlarının tedarik zinciri uygulamalarının tam zamanında yapılabilmesini engellediği tespit edilmiştir. Uluslararası otel işletmelerinde uygulanmakta olan turizm tedarik zinciri yönetimi ve buna bağlı olarak otelin depo ve satın alma yönetimini etkileyen faktörlerin tespiti için yapılan bu çalışmada turizm tedarik zinciri yönetimi unsurlarının varlığı ve bunların tam zamanında uygulanması kısmen de olsa otel işletmesinin büyüklüğü ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Tedarik zincirlerinde tam zamanında satın alma uygulamalarının, merkezi olmayan satın alma birimleri aracılığıyla daha küçük ve bölgesel konseptli oteller için daha uygun olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the factors that prevent timely warehouse and purchasing operations in tourism supply chains in international hotel businesses. Recently, the increasing importance of supply chain processes in the tourism sector, including hotels in the hospitality industry, has started to draw attention. Hotel businesses in the accommodation industry, where there is intense competition, want to constantly improve themselves and provide the most benefit with the least cost. Thus, they aim to gain an advantage in terms of survival by putting themselves in an advantageous position in competition. In the study, a qualitative research method, which is one of the social research methods, was applied. The research was conducted in a newly established five-star hotel in Sakarya of an international hotel chain in the accommodation sector. A Case Study was conducted at this hotel, which was selected through purposive sampling. During this research, tourism supply chain processes and concepts were examined and definition and induction methods were used. The business processes of the hotel in question were analyzed by analysis and synthesis methods. As a result of the Case Study, which was conducted in the hotel business where the research was conducted, with observation and semi-structured interview methods, the data were collected and the results were tried to be reached by making descriptive and content analysis. The data obtained from the interviews were coded and the results were visualized with a qualitative data analysis program. According to the findings, it has been determined that the researched hotel applies the principles of supply chain in tourism, albeit partially, in the purchasing processes. It has been determined that it is an important advantage for the hotel business to be connected to a hotel chain, but due to the fact that it is newly established, some coordination problems prevent supply chain applications to be made on time. In this study, which was conducted to determine the tourism supply chain management applied in international hotel businesses and the factors affecting the warehouse and purchasing management of the hotel, it is thought that the existence of tourism supply chain management elements and their just-in-time implementation are partially related to the size of the hotel business. It is concluded that just-in-time purchasing practices in supply chains may be more appropriate for smaller and regional concept hotels through decentralized purchasing units.