Improving the speed of dynamic atomic force microscope with multifrequency approach
Çoklu-frekans yaklaşımı ile dinamik atomik kuvvet mikroskobu hızının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 816046
  2. Yazar: SENA NUR EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT BALANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, Q-kontrollü proplu en son teknoloji yüksek hızlı dinamik atomik kuvvet mikroskobu (YH-AKM), farklı kontrol yaklaşımlarıyla MATLAB/Simulink'te simüle edilmiştir. Bu çalışmada, küçük yüksek frekanslı prop kullanarak geleneksel PI kontrolcü, gürbüz H∞ kontrolcüsünün performansları hem hava hem de sıvı ortamlarda değerlendirilmiştir. Ayrıca, yalnızca hava ortamında kullanılan oransal ve H∞ kontrolünün birleşimi olan H∞+ P önerilmiştir. Kontrolcülerin performansı, aynı topografi kullanarak gürültü, bozukluk ve belirsizlik koşullarında tarama hızı ve doğruluğu açısından analiz edilmiştir. Simülasyon sonuçları, PI ve H∞ kontrolcülerinin sıvı ortamında benzer tepkiler verdiğini göstermektedir. Öte yandan, hava ortamındaki dış etkilere karşı genel performans açısından, H∞+P kontrolcüsü, PI ve H∞ kontrolcülerinden daha iyi bir yanıt vermektedir. Dahası, bu çalışmada sunulan YH-AKM sistemi, mevcut en son teknoloji YH-AKM sistemlerine göre sıvıda yaklaşık 6 kat daha hızlı tarama hızlarına ulaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the state-of-the-art high-speed dynamic atomic force microscope (HS-AFM) with a Q-controlled cantilever is simulated with different control approaches in MATLAB/Simulink. This study assesses the performance of the controllers which are the conventional PI controller, and the robust H∞ controller in both air and liquid environments by using a small high-frequency cantilever. In addition, the control technique named H∞+ P, which combines proportional and H∞ control, is implemented specifically for an air environment. The performance of controllers is analyzed in terms of scan speed and accuracy under noise, disturbance, and uncertainty for the same topography. The simulation results show that the PI and H∞ controllers exhibit similar responses in a liquid environment. On the other hand, in terms of overall performance under exogenous effects in air, the H∞+P controller responds better than the PI and H∞ controllers. Furthermore, the HS-AFM system proposed in this study can achieve scan rates that are about 6 times in liquid faster than the current state-of-the-art HS-AFM systems.