Biochemical comparative study for serum oxidant-antioxidant status in type 2 diabetic patients with hyperuricemia
Hiperürisemili tip 2 diyabetik hastalarda serum oksidan-antioksidan düzeyinde bazı biyokimyasal parametrelerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 816045
  2. Yazar: AHMED FAWZI MAHDI ALSMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. RAİD MUALİQ HANON ALSALIH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diyabet, dünya çapında sağlığı etkileyen ciddi bir sorundur. Kandaki ürik asit seviyelerinde bir yükselme hiperürisemiyi karakterize eder. Hiperüriseminin birincil belirtisi olan gut, ağrılıdır ancak yönetilebilir. Oksidatif stres, çeşitli kronik hastalıkların etiyolojisi ve patogenezi ile ilişkilendirilmiştir. Malondialdehit, lipit peroksidasyonunun bir yan ürünüdür. Mutajenik olmanın yanı sıra. Bu vaka kontrol projesine farklı derecelerde hastalık aktivitesine sahip elli erkek ve elli kadın katıldı; Hiperürisemili Tip 2 Diyabetik Hastalardan oluşan 50 kişilik hasta grubu. 50 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu hasta grubu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirildi. Katılımcılar üzerinde araştırma yapılırken, p-değeri ≤ 0.001** olan hastalarda kontrole karşı SUA, FBG, HbA1c, SA, CP ve MDA'da bir seviye yükselmesi bulundu. Sonuç olarak, SUA, SA ve CP arasında korelasyon yoktur, ancak diğer taraftan SUA ve MDA arasında negatif bir korelasyon vardır. Ek olarak, CP ve MDA arasında negatif bir korelasyon vardır
Özet (Çeviri)
Diabetes is a serious issue affecting worldwide health. An elevation in uric acid levels in the blood characterizes hyperuricemia. Gout, the primary sign of hyperuricemia, is painful but manageable. Oxidative stress has been related to the aetiology and pathogenesis of several chronic diseases. Malondialdehyde is a byproduct of lipid peroxidation. As well as being mutagenic. Fifty males and fifty females with varying degrees of disease activity participated in this case-control project; the patients group of 50 patients with Type 2 Diabetic Patients with Hyperuricemia. The control group of 50 healthy individuals was matched for age and gender to the patients group. When accomplishing the investigation on the participants, a level elevation was found in SUA, FBG, HbA1c, SA, CP and MDA for patients versus control with p-value ≤ 0.001**. In conclusion, there is no correlation between SUA, SA, and CP, but on another side, there is a negative correlation between SUA and MDA. In addition, there is a negative correlation between CP and MDA