Genç kadın voleybolcularda üst ekstremite propriyosepsiyon egzersizlerinin dinamik denge ve servis hızına etkilerinin incelenmesi
The effect of upper extremity proprioceptive training on upper extremity dynamic balance and serve speed in young volleyball players
  1. Tez No: 934971
  2. Yazar: MÜGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN IŞIK ABANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Hareket Bilimleri Ana bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç kadın voleybolcularda propriyoseptif antrenmanların üst ekstremite dinamik denge ve servis hızı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada, kontrol grubu (KG) olarak Sakarya'da müsabakalara katılan bir voleybol takımının 14-16 yaş kategorisinden 14 kadın sporcu yer alırken (yaş=14,52±0,75), 6 hafta süresince propriyoseptif egzersizlerden oluşan antrenman programı uygulanan çalışma grubundaki (ÇG) katılımcıları ise Darıca'da müsabakalara katılan bir voleybol takımının 14-16 yaşları arasında genç kategorisinden 14 kadın sporcu (yaş=14,65±0,55) oluşturmuştur. Çalışmada, üst ekstremite dinamik dengeyi belirlemek üzere y-balance test ve hız radar tabancası kullanılarak sporcuların servis hızı testleri ön ve son test şeklinde belirlenmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde ÇG yer alan kadın voleybolcuların tüm parametrelerinin ön-son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilirken (p˂0,05), KG de yer alan sporcuların ise Dominant Superiolateral ve Srvis Atı Hızı ön-son test değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülürken (p˃0,05), diğer parametrelerde istatistiksel farlılık bulunmamıştır (p˃0,05). Her iki grubun gelişim farkları değerlendirildiğinde ise Non Dominat Y Balans skorlarında ÇG sporcularının lehinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilirken (p˂0,05), diğer parametrelerde istatistiksel farklılık görülmemiştir (p˃0,05). Sonuç olarak antrenman programında yer alacak uzun süreli propriyoseptif egzersizler üst ekstremite dinamik dengesini geliştirerek hem yaralanma riskini azaltabilir hem de eklem hareket hissini iyileştirerek servis atış hızı üzerinde etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of proprioceptive training on upper extremity dynamic balance and serve speed in young female volleyball players. In the study, 14 female athletes from the 14-16 age category of a volleyball team participating in the competitions in Sakarya were included as the control group (CG) (age=14.52±0.75), while the participants in the study group (SG) who were applied a training program consisting of proprioceptive exercises for 6 weeks were composed of 14 female athletes from the youth category of a volleyball team participating in the competitions in Darıca between the ages of 14-16 (age=14.65±0.55). In the study, the y-balance test and speed radar gun were used to determine the upper extremity dynamic balance and the serve speed tests of the athletes were determined as pre- and post-tests. When the obtained data were examined, a statistically significant relationship was found between the pre-post test values of all parameters of the female volleyball players in the SG (p˂0.05), while a statistically significant relationship was found between the pre-post test values of the Dominant Superiolateral and Servis Shot Speed of the athletes in the CG (p˃0.05). When the development differences of both groups were evaluated, a statistically significant relationship was found in favor of the SG athletes in the Non-Dominant Y Balance scores (p˂0.05), while no statistical difference was found in the other parameters (p˃0.05). As a result, long-term proprioceptive exercises to be included in the training program can both reduce the risk of injury by improving the dynamic balance of the upper extremity and can be effective on the serve speed by improving the sense of joint movement.