Hüseyin Atlansoy'un şiirleri üzerine bir inceleme
A research on the poems of Hüseyin Atlansoy
  1. Tez No: 816055
  2. Yazar: SELÇUK ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
80 Kuşağı'nın önemli şairlerinden Hüseyin Atlansoy'un hayatı, şiirleri ve sanatını konu alan bu çalışma, şairin kuşağı ve Türk şiiri içerisindeki yerini belirlemek üzere hazırlandı. Bu anlamda Atlansoy'un şiirleri yapı ve tema bakımından incelenerek bu şiirin özellikleri ortaya koymaya çalışıldı. Atlansoy, dergilerde kaleme aldığı kısa sayılabilecek inceleme, değini, deneme, soruşmaya cevap vb. dışında nesir türünde bir kitap yayını olmayan, sadece şiir kitapları yayımlamış bir şairdir. 1982'de başladığı şiir yolculuğunu hâlâ sürdüren şair; kapalı, imgesel bir söyleyişi tercih etmiş, farklı şairlere sıkça yaptığı göndermelerle de Türk şiir birikiminden yararlanmayı ihmal etmemiştir. Toplu ve seçme şiirleri hariç toplam sekiz şiir kitabı yayımlayan şairin şiirini ironik anlatım, metafizik vurgu, imge, şiir dili bakımından üç döneme ayırmak mümkündür. Atlansoy; ilk andan itibaren dikkatleri üzerine çeken, sözünü yenileyerek şiirini sürdüren, içinde yer aldığı kuşak şairlerinden yapı, şiir dili, imgesel yönelim, söyleyiş ile ayrılan özgün bir yere sahip önemli şairlerden birisidir. 1990'larda şiire başlayan genç şairleri etkilediği de düşünülürse şiirsel gücü, Türk şiirinde edindiği konum daha iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, which is about the life, poems and art of Hüseyin Atlansoy, one of the most important poets of the 80 Generation, was prepared to determine the poet's place in his generation and Turkish poetry. In this sense, it was aimed to reveal the characteristics of this poem by examining Atlansoy's poems in terms of structure and theme. Atlansoy is a poet who has not published a prose type book except for short reviews, references and essays, which he wrote in magazines, and has only published poetry books. The poet, who is still continuing his poetry journey that he started in 1982, preferred a closed, imaginative discourse and did not neglect to take advantage of the Turkish poetry accumulation with his frequent references to different poets. It is possible to divide the poetry of the poet, who has published eight poetry books in total, excluding his collective and selected poems, into three periods in terms of ironic expression, metaphysical emphasis, imagery and poetic language. Atlansoy is one of the important poets who draws attention from the first moment, maintains his poetry by renewing his word, and has an original place among the poets of his generation, which is distinguished by its structure, poetic language, imaginative orientation and utterance. If it is also considered that he influenced the young poets who started poetry in the 1990s, his poetic power and the place he has acquired in Turkish poetry will be better understood.