7 numaralı Name-i Hümayun defterindeki Kırım Hanlığıyla ilgili belgelerin transkripsiyonu ve özetleri
Number 7th notbook of Namei Humayun about the Crimean Khanate transcription and analysis of the abstracats
- Tez No: 816054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türk devlet geleneğinde önemli bir yere sahip olan arşivcilik Osmanlı Devlet'i için de ayrı bir öneme sahip olmuştur. Osmanlı arşivinin en önemli defter serilerinden biri olan nâme-i hümayunlar Osmanlı Devleti'ne bağlı, yarı bağımsız hükümdarlara gönderilen mektupları, Osmanlı Devleti'nin diğer dış devletlerle olan münasebetleri ve onlara karşı izlediği politikalarla ilgili önemli bilgiler vermektedir. Transkripsiyon ve değerlendirmesini yaptığımız 7 numaralı Name-i Hümayun Defteri, Kırım Hanlığı ile ilgili olan 1720-1741 yıllarını kapsamaktadır. Çalışmamızda 7 numaralı nâme-i hümâyûn defterinin genel özelliklerine, hüküm özetlerine ve transkripsiyonuna ve Osmanlı Devleti'nin Kırım ile münasebetlerine, savaş ve barış kararlarına ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Archiving, which has an important place in the Turkish state tradition, also had a special importance for the Ottoman state. One of the most important notebook series of the Ottoman archive, name gives important information about the letters sent to the semi-independent rulers of the Ottoman Empire, the relations of the Ottoman Empire with other foreign states and the policies it followed against them. Namei hümayun Book number 7, which we have transcribed and evaluated, covers the years 1720-1741, which is related to the Crimean Khanate. In our study, it is possible to reach the general features, summaries and transcriptions of the namei hümayun book number 7, the relations of the Ottoman Empire with the Crimea, and the decisions of war and peace.