Erciyes Üniversitesi öğrencilerinde EKO-anksiyete düzeyi ve beslenme alışkanlıklarıyla ilişkisi
ECO-anxiety level and its relationship with nutritional habits in Erciyes University students
  1. Tez No: 816075
  2. Yazar: FATMA NUR ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Erciyes Üniversitesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin eko-anksiyete düzeylerini saptamak ve beslenme alışkanlıklarıyla ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma verileri yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın amacı ve içeriği öğrencilere anlatılmış, araştırmaya katılmayı kabul eden öğrencilere anket soruları yöneltilmiştir. Üniversite öğrencilerinin tanımlayıcı bilgileri için araştırmacı tarafından hazırlanan sorular sorulmuştur. Eko-anksiyete düzeyini saptamak amacıyla Eko-anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Beslenme alışkanlıklarını değerlendirmek için de Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 24.0 (Statistical Package for Social Science) istatistik program ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the eco-anxiety levels of university students studying at Erciyes University and to evaluate its relationship with their eating habits. Research data were collected by face-to-face survey method. The purpose and content of the research were explained to the students, and questionnaire questions were asked to the students who agreed to participate in the research. For the descriptive information of university students, questions prepared by the researcher were asked. The Eco-anxiety Scale was used to determine the level of eco-anxiety. The Nutritional Habits Scale was used to evaluate the eating habits. The data obtained from the study were evaluated with the SPSS 24.0 (Statistical Package for Social Science) statistical program.