Meme kanseri hücre hatlarında sisplatin ve juglonun etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cisplatin and juglone on breast cancer cell lines
- Tez No: 816076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Meme kanseri dünya genelinde insidansı en yüksek kanser türlerinden biridir. Dünya çapında meme kanseri tüm kanser vakalarının yaklaşık %12'sini oluşturur ve vaka/ölüm oranı %15'tir. 2020 verilerine göre kanser ölümlerinin %11'ini meme kanseri vakaları oluşturmaktadır. Meme kanserinde tedavi yaklaşımları ise cerrahi, radyoterapi, kemoterapi, endokrin tedavi ve hedeflenmiş tedavi olarak sınıflandırılmaktadır. Meme kanseri tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri olan kemoterapi, artan olanaklar ve bilgiye ulaşımın hızı sayesinde gün geçtikçe daha umut vadeden sonuçlar vermektedir. Yaygın kullanılan kemoterapi ilaçlarından Sisplatin, DNA onarım mekanizmalarına müdahale eder ve DNA hasarına neden olarak kanser hücrelerinde programlanmış hücre ölümünü uyarır ve kanser hücrelerini yok etmeyi hedefler. Kemoterapinin yanı sıra kanser tedavisinde alternatif tıp tedavilerinde yer verilen fitokimyasalların kullanımı da gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu fitokimyasalların önemli bir örneği de juglondur. Kanser üzerinde de etkili olduğu keşfedilen juglon, canlı hücreler üzerinde antioksidan, antiproliferatif, antitümör, anti-inflamasyon, antivirüs etkileri bulunmaktadır. Vücutta kanserin kökeni olan primer kanserden uzak bir organ veya doku bölgesinde sekonder tümörlerin gelişmesi metastaz olarak adlandırılır. Kodlama yapmayan RNA'lar da metastazda önemli rollere sahiptir. lncRNA ve miRNA'lar hücre içinde birçok kontrol mekanizmasında anahtar rol oynadıkları ve karsinogenezde hem onkogenik hem de supresör özelliklere sahip oldukları görülmektedir. Meme kanseri metastazında rol alan BLACAT1, miR-155-5p ve CCR2 önemli ncRNA'lardır ve meme kanserinin farklı alt tiplerinde anormal ekspresyon seviyeleri gözlenmiştir. Yapılan bu çalışmada meme kanseri hücre hatları MDA-MB-231 ve MCF-7 üzerinde juglon ve sisplatinin sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Daha sonra bu hücre hatlarında uygulanan maddelerin BLACAT1, miR155-5p ve CCR2 ncRNA'ların ekspresyon seviyeleri üzerine etkileri qPCR ile incelenmiştir. Son olarak Transwell invasyon deneyi ile hücre hatlarının invazivlik durumları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the cancer types with the highest incidence worldwide. Worldwide, breast cancer accounts for about 12% of all cancer cases and the case/death rate is 15%. According to 2020 data, breast cancer cases account for 11% of cancer deaths. Treatment approaches in breast cancer are classified as surgery, radiotherapy, chemotherapy, endocrine therapy and targeted therapy. Chemotherapy, which is one of the methods frequently used in the treatment of breast cancer, gives more promising results day by day thanks to the increasing opportunities and the speed of access to information. Cisplatin, one of the commonly used chemotherapy drugs, interferes with DNA repair mechanisms and stimulates programmed cell death in cancer cells by causing DNA damage and aims to destroy cancer cells. In addition to chemotherapy, the use of phytochemicals, which are included in alternative medicine treatments in cancer treatment, is becoming more common day by day. An important example of these phytochemicals is juglone.Juglone, which is also found to be effective on cancer, has antioxidant, antiproliferative, antitumor, anti-inflammatory and antiviral effects on living cells. The development of secondary tumors in an organ or tissue region far from the primary cancer, which is the origin of cancer in the body, is called metastasis. Non-coding RNAs also have important roles in metastasis. It is seen that lncRNA and miRNAs play a key role in many control mechanisms within the cell and have both oncogenic and suppressor properties in carcinogenesis. BLACAT1, miR-155-5p and CCR2, which are involved in breast cancer metastasis, are important ncRNAs and abnormal expression levels have been observed in different subtypes of breast cancer. In this study, the cytotoxic effects of juglone and cisplatin on breast cancer cell lines MDA-MB-231 and MCF-7 were investigated. Then, the effects of the substances applied in these cell lines on the expression levels of BLACAT1, miR155-5p and CCR2 ncRNAs were examined by qPCR. Finally, the invasiveness of cell lines was analyzed with the Transwell invasion assay.