Tarih/tarih öğretimi web sitelerinde kadın tarihi öğretimi: İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye örnekleri
Women's history educationa on history/history education websites: Examples of England, United State end Turkiye
  1. Tez No: 816129
  2. Yazar: ARZU AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu araştırmanın amacı üç farklı ülkede yayında olan ve kadın tarihi öğretimine yönelik içerikler sunan bir dizi web sitesini, çeşitli boyutlarıyla incelemek ve ulaşılan bulguların benzer web sitelerinin tasarımına kaynaklık etmesini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda incelenmek üzere İngiltere (“The National Archives”), Amerika Birleşik Devletleri (“National Women's History Museum”) ve Türkiye'ye (“Kadınlar da Oradaydı!”) ait web sitesi örnekleri seçilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında yer alan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Araştırma kapsamında İngiltere daha ağırlıklı olmak üzere her üç web sitesinin kaynak/kanıt temelli öğrenme yaklaşımını benimsediği; içeriklerinin kadın bakış açısı ve feminist yaklaşımlardan beslendiği, kadın tarihi öğretimi özelinde hazırlanmış öğretim materyallerinin sunulduğu ve öğrenci merkezli bir yaklaşımın varlığı bulgulanmıştır. İngiliz web sitesi birincil kaynak niteliğindeki arşiv belgelerinin kullanıldığı kaynak/kanıt temelli öğrenmeyi merkeze alarak kadınları ilgili tarihsel-toplumsal bağlamlarla ilişkilendirerek sunma eğilimindeyken; Amerika Birleşik Devletleri web sitesinin bireyselci ve liberalist bir yaklaşımı yansıtır şekilde kadın biyografilerinin öğretimine ağırlık verdiği; Türkiye web sitesinin ise kaynak temelli öğrenmenin yanı sıra, -pragmatik bir yaklaşımla- eğlenerek öğrenmeye odaklanan ürünler aracılığıyla kadın geçmişinin öğretimini hedefleyen bir içerik tasarımı sunduğu bulgulanmıştır. İngiliz ve ABD web sitelerinin öğretmen kılavuzları, öğretmen notları, ders planları, ders kılavuzları gibi öğretmene rehberlik edecek materyallere yer vermiş olması sürecin kolaylaştırılması ve yönetilmesi bakımından verimli bulunmuştur. Her üç web sitesi de sunduğu yaklaşım, içerik ve fiziksel tasarımları ile kadın tarihi öğretimine yönelik kurulabilecek olası web sitelerine kaynaklık edebilecek niteliktedir. Kadın tarihi öğretimine yönelik benzer web sitesi tasarımlarında bu üç web sitesi içerik ve fiziksel tasarımlarından bir rehber olarak yararlanılabileceği/ilham alınabileceği; öğrenci, öğretmen ve araştırmacıların kadın tarihi öğretiminde bir kaynak olarak da bu web sitelerinden faydalanabileceği bu araştırmanın önerileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine a series of websites in three different countries from various perspectives offer content for teaching women's history and to provide to used the findings for the design of similar websites. For this purpose, examples are listed on the websites of the United Kingdom (“The National Archives”), the United States (“National Women's History Museum”) and Turkey (“Women were There Too!”). Document analysis method, which is within the scope of qualitative research of the research, was used. The data were analyzed by content analysis and descriptive analysis methods. All three websites, with the UK being more predominant, adopt a resource/evidence-based learning approach; it has been found that the contents are fed from a women's perspective and feminist approaches, teaching materials prepared specifically for women's history teaching are presented, and the existence of a student-oriented approach. While the British website is based on the source/evidence-based learning used in archival documents, which are primary sources, and protecting women with relevant historical-social contexts; The United States web view focuses on the teaching of female portraits with an individualist and liberalist approach; In the Turkish web environment, in addition to resource-based learning, a content design targeting the teaching of women's past has been detected through products that focus on learning by having fun with a pragmatic approach. The fact that the British and US websites included teacher guidance materials such as teacher guides, teacher notes, lesson plans, lesson guides, etc. was found to be efficient in terms of facilitating and managing the process. All three websites have the feature of being a source for possible websites that can be established for women's history teaching with their approach, content and physical structures. In similar web site designs for women's history teaching, the content and physical designs of these three web sites can be used as a guide/inspired; It is among these suggestions that students, teachers and researchers can benefit from these websites as a resource in women's history teaching.