Tarih öğretmenlerinin internetteki forum sitelerinden yararlanma tarzlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 356645
  2. Yazar: EMRE TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma tarih öğretmenlerinin internetteki tarih forum sitelerinden yararlanma tarzlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesini, tarih öğretmenlerinin interneti kullanma sıklığı ile tarih forum sitelerinden yararlanma oranlarının fazlalığının tarih öğreniminde fayda sağladığı, tarih forum sitelerinin içeriklerinin tarih öğrenimini ve öğretimini olumlu yönde etkilediğini ortaya çıkarmak amacıyla kaynak tarama ve görüşme yöntemleri uygulanarak yapılmıştır Araştırma sonucunda elde etmiş olduğumuz bulgularda tarih öğretmenlerinin bir kısmının tarih forum sitelerinin kaynaklarının doğruluğuna inanmazken, bir kısım tarih öğretmeni tarih öğrenimi için gerekli verileri ve belgeleri 3 farklı tarih forum sitesini ziyaret ederek elde ettiği ortaya çıkmıştır. Tarih öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun tarih forum sitelerinden yararlanmanın tarih öğretimini olumlu yönde etkilediğini ifade etmiştir. Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak teknolojinin tarih öğretimi üzerindeki etkisinden dolayı tarih forum sitelerinin daha fazla kullanılması gerektiğinin önemine dikkat çekilmiş ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis sets out to investigate history teacher's utilizing of history forum websites in terms of various variables. The aims of this study are to reveal that history teachers' frequency of Internet use and ratio of benefitting from history forum websites contribute to history learning, and the content of history forum websites effects history learning and history teaching in a positive way. Source scanning and interview methods were used as data gathering of this study. According to the findings of this research, while some history teachers do not believe in the accuracy of history forum websites, it has emerged that some history teachers have obtained essential data and documents by visiting three different history forum websites. A majority of history teachers have stated that benefiting from history forum websites effects history teaching in a positive way. Taking into account these results, because of the effect of technology in history teaching, it is pointed out that history forum websites should be used more, and in the light of these findings some suggestions have been made.