Yapay zeka'nın pazarlama iletişimi ve marka tutundurmada kullanımı ve yapay zeka'nın reklam iletişiminde kullanımı üzerine bir araştırma
Use of artificial intelligence in marketing communication and brand posting and the use of artificial intelligence in advertising communication
- Tez No: 816132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Yapay Zeka teknolojisinin reklam ve pazarlamada nasıl kullanılabileceğini incelemektedir. Yapay Zeka ve makine öğrenmesi, içerik oluşturma, hedefleme ve kişiselleştirme yetenekleri sayesinde pazarlamacıların daha geniş bir kitleye daha etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için büyük potansiyele sahiptir. Ancak, bu teknolojilerin uygulanması etik ve yasal zorlukları da beraberinde getirir, özellikle veri gizliliği ve tüketici hakları gibi konularda. Bu nedenle, Yapay Zeka ve makine öğrenmesinin reklamcılık ve pazarlama alanlarında uygulanması, yaratıcılık ve etkin iletişim ile etik ve yasal zorlukların dikkatli bir şekilde dengelenmesini gerektirir. Çalışma, bu dengelenmeyi nasıl başarabileceğimizi ve Yapay Zeka'nın bu alanlarda nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how Artificial Intelligence technology can be used in advertising and marketing. Artificial Intelligence and machine learning have great potential to enable marketers to reach a wider audience more effectively, thanks to their content creation, targeting and personalization capabilities. However, the application of these technologies brings with it ethical and legal challenges, especially on issues such as data privacy and consumer rights. Therefore, the application of AI and machine learning in advertising and marketing requires a careful balancing of creativity and effective communication with ethical and legal challenges. The study aims to examine how we can achieve this balancing and how artificial intelligence can be used effectively in these areas.