Siklofosfamid ile indüklenmiş fare sistit modelinde agonist ile indüklenen kasılma yanıtlarındaki bozulmada hidrojen sülfür ile reaktif oksijen türevlerinin rolü ve etkileşimi
The role and interaction of hydrogen sulfide and reactive oxygen species in the disruption of agonist-induced contractile responses in a mouse model of cyclophosphamide-induced cystitis.
- Tez No: 816133
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT TUĞBA KANDİLCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnterstisyel sistit, alt üriner sistemin duyusal ve motor disfonksiyonu ile karakterize bir sendromdur. Hidrojen sülfür, endojen olarak üretilen bir gazotransmitter olup birçok fonksiyonun düzenlenmesinden sorumludur. Bu tez çalışmasında, farede intraperitoneal olarak uygulanan siklofosfamid ile oluşturulan akut sistit modelinde, mesane ürotelyum dokusunun agonist ile indüklenen kasılma yanıtları üzerine etkisinin yanı sıra hidrojen sülfür ile reaktif oksijen türevleri süpürücülerinin sistitteki rolü ve etkileşimi incelenmiştir. Sistit geliştirilen mesane preparatlarında karbakol ile indüklenen kasılma yanıtları artmakta ve ürotelyumun fonksiyonu hasarlanmaktadır. Bunun yanı sıra, sistit geliştirilen farelerde kümülatif karbakol ile elde edilen kasılma yanıtları, ürotelyumlu mesane detrusor düz kası şeritlerinde katalaz, süperoksit dismutaz ve N-asetil sistein ile değişmezken NaHS ile inhibe olmaktadır. Ayrıca, ürotelyumu çıkarılmış mesane detrusor şeritlerinde, katalaz ve NaHS'in birlikte uygulanması ile, maksimum karbakol ile elde edilen kasılma yanıtları azalmaktadır. Elde edilen sonuçlar, sistitin mesanedeki patofizyolojik etkilerini anlamak ve yeni tedavi hedefleri geliştirebilmek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Interstitial cystitis is a syndrome characterized by sensory and motor dysfunction of the lower urinary tract. Hydrogen sulfide is an endogenously produced gasotransmitter and is responsible for regulating many functions. In this thesis, the effect of urothelium tissue in the bladder on agonist induced contractile responses in an acute cystitis mouse model obtained by intraperitoneally administered cyclophosphamide, as well as the roles and interaction of hydrogen sulfide and reactive oxygen derivatives scavengers in cystitis were investigated. In the bladder tissue having cystitis, carbachol-induced contractile responses were increased and the functions of the urothelium was deteriorated. Besides, carbachol-induced cumulative contractile responses in detrusor smooth muscle tissues with urothelium in cystitis group were not altered by catalase, superoxide dismutase and N-acetyl cysteine, but inhibited by NaHS. Moreover, in urothelium denuded bladder detrusor strips, maximum contractile response induced by carbachol was decreased by catalase and NaHS. The results obtained are important in terms of understanding the pathophysiological effects of cystitis in the bladder and developing new treatment targets.