Yeşil çatı katmanlarının enerji dengesi ve kentsel ısı adası etkisi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of green roof layers in terms of energy balance and urban heat island effect
- Tez No: 816171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
20. yüzyılın başlarında dünya nüfusunun yalnızca %15'i şehirlerde yaşıyorken, günümüzde bu oran %50'lere kadar yükselmiştir. Kentsel alanlarda nüfusun artması ile yeşil alan miktarı azalmakta ve küresel ısınmanın etkileri daha net bir şekilde hissedilmektedir. Bu durum kentsel ısı adası etkisini kentlerde yoğun bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Kentler, hızlı bir şekilde büyüme ve yayılma eğilimi gösterdiğinden, genellikle kentsel yeşil alan miktarını etkili seviyelere çıkarmak mümkün olmamaktadır. Mevcut bina çatılarını yeşil çatılara dönüştürerek, kentleşmenin getirdiği olumsuz etkileri en aza indirgemek mümkündür. Yeşil çatılar günümüzde sürdürülebilir bina stratejileri oluşturmak açısından önemli bir çözüm sunmaktadır. İÜCYAP alanında gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, yeşil çatı kaplı yüzeylerin geleneksel çatılara kıyasla bina enerji dengesine ve çevreye etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında 2014-2020 yılları arasındaki sıcaklık ve yağış verileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda özellikle yaz aylarında yeşil çatının katmanlar arası sıcaklık değerlerinin geleneksel çatılara kıyasla daha dengeli olduğu görülmüştür. Yeşil çatılar ile geleneksel çatılar kıyaslandığında; kış mevsimine ait verilerde iki çatı birbirine yakın sıcaklık değerleri gösterirken yaz aylarında bu değerler arasında büyük farklar olduğu görülmüştür. Yeşil çatı ile geleneksel çatı sisteminde bulunan yalıtım katmanına ait sıcaklık değerleri iki çatı arasında 30 derecelere kadar sıcaklık farkı ortaya koymuştur. Ayrıca binada ölçülen en iç katman olan oda sıcaklığına da 0,03-0,8 derecelik etki sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
While only 15% of the world's population lived in cities at the beginning of the 20th century, this rate has now risen to around 50%. The increase in urban population has led to a decrease in green areas and the impacts of global warming are more strongly felt. This situation intensifies the urban heat island effect in cities. Due to the rapid growth and expansion of cities, it is often not possible to increase the amount of urban green areas to effective levels. Transforming existing building roofs into green roofs can help minimize the negative effects of urbanization. Green roofs offer an important solution in terms of creating sustainable building strategies today. The aim of this study in the field of IUCYAP (Integrated Urbanism and Sustainable Design) is to examine the effects of green roof surfaces on building energy balance and the environment compared to traditional roofs. Temperature and precipitation data from 2014 to 2020 were evaluated in the research. As a result of the research, it was observed that the temperature values between the layers of the green roof were more balanced compared to traditional roofs, especially during the summer months. When comparing green roofs and traditional roofs, it was seen that while the two roofs showed similar temperature values in winter, there were significant differences in these values during the summer months. The temperature values of the insulation layer in the green roof system and the traditional roof system revealed a temperature difference of up to 30 degrees between the two roofs. Furthermore, it was observed that it had an impact of 0.03-0.8 degrees on the room temperature, which is the innermost layer measured in the building.