Türkiye'nin dışa yönelik sanayileşme politikaları ve AB ile ilişkiler
Industrial policies of Turkey to foreign countries and relations with European Countries
  1. Tez No: 81618
  2. Yazar: GÖKHAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
TEZİN ÖZETİ Türkiye'nin dışa yönelik sanayileşme politikaları 3 dönemde incelenebilir. Bunlar 1980 yılına kadar olan dönem, 1980 sonrası 1996'ya dek olan dönem, son olarak da Gümrük Birliği sonrasında gelişen ve gelişecek olan dönem şeklindedir. 1980 öncesi dönem, 1923 yılından itibaren belirlediğimiz liberal ekonomi çizgisinde gelişmiştir. 1929 - 1950 arasında her ne kadar devletçi bir politika izlense de, yine de özel teşebbüs teşvik edilmiştir. 1930 - 1940 yıllan arasında iki sanayi planı oluşturulmuş ve kısmen uygulanmıştır. 1940'lı yıllar ise savaş yıllarının etkilerinin yaşandığı ve sanayileşme doğrultusunda önemli bir gelişmenin sağlanamadığı bir dönem olmuştur. 1950 sonrasında ithal ikameci politikalara geçilmiştir. 1963 sonrası dönem Türkiye'nin planlı kalkınmaya geçtiği bir dönem olduğu için önemlidir. Planlı kalkınmanın sonucu yaklaşık 10 yıla yakın bir süre çok hızlı gelişmeler sağlanmıştır. 1973 yılından sonra ise Türkiye ekonomisinde ciddi bunalımlar yaşanmıştır. 1980 Ekonomik istikrar tedbirleri ile yeni bir döneme geçilmiş, dışa yönelik sanayileşme süreci başlamıştır. Ekonominin dışa açılması yönünde alınan tüm kararlar uygulanmaya başlanmıştır. Kapalı ekonomiden dışa açık ekonomiye geçiş, hızlı bir kalkınmayı da beraberinde getirmiştir. Sanayileşme yönünde çok önemli gelişmeler elde edilmiştir. Bu gelişmeler de uygulanan teşviklerinde büyük payı olmuştur. 1996 Gümrük Birliği antlaşmasına değin sağlanan ilerleme Türkiye'yi bazı sektörler de dünya ile çok rahat rekabet edebilecek seviyeye getirmiştir. Gümrük Birliği ile Türkiye - Avrupa Birliği arasındaki ticarette gümrük vergileri sıfıra indirilmiştir. Gümrük Birliği sonrası sanayimizin olumsuz yönde etkilenmemesi için destekleme politikaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey's International Industry Policy can be marked in 3 periods: The period before 1980; 1980 - 1996 and the period after 1996 which is signed by Turkey's entering in the Customs Union. The first period starts from 1923 with the Liberal Economy Policy. Though in 1929 - 1950, Turkey had a Social Economy; Private investments were also encouraged. In 1930 - 1940, two industrial plans were developed but the second plan couldn't be used, because of the II. World War The 1940's were not favourable years for industrial development. Starting with 1950's, Industrial Policy was modified as to protect local manufacturers. With 1963, Turkey's policy can be described as "planned development years. As result, next 10 years were the years of rapid growth, which lead to a serious crisis in 1973. With 1980 Economic Precautions, industrial development was facing to Export Industry Policy. The move from closed economy to open economy have caused a fast economical growth. Very important decisions have been taken regarding industrialisation. These decisions play an important role in economical growth. The entrance in Customs Union in 1996, have triggered actions that rendered Turkey able to compete in many domains. Customs Union have reduced to none taxes in Turkey - European Union trade. In the period after entering Customs Union, the non - hindering the Industry Policy is continued to be supported for not to effect in negative direction.