Abdomen CT çekimlerinde bazı kritik organların aldığı dozun monte carlo yöntemi ile belirlenmesi
Determination of the dozage of some critical organs in abdomen CT shows with the monte carlo method
  1. Tez No: 816181
  2. Yazar: CENGİZ ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bilgisayarlı tomografi (Computed Tomography, CT) hastalara büyük faydalar sağlasa da radyasyona maruz kalmanın potansiyel riskleri hakkında endişeler vardır; özellikle radyasyona daha duyarlı olan pediatrik hastalar için. Kanser hastalarında tedavi öncesi planlamada ve tedavi boyunca hastanın pozisyonunu korumada CT çok önemlidir. Ancak kanser hastalarının tedavi planlamasında tedavi öncesi ve tedavi sırasında CT çekimlerinden kaynaklanan aldığı doz dikkate alınmaz. Bu nedenle, bu hastalarda CT çekimleri esnasında röntgen ışınlarına maruz kalan dokulara verilen radyasyon dozunun bilinmesi daha sağlıklı bir tedavi planlamasına olanak sağlayacaktır. Bu çalışmada Amerika Kanser Enstitüsü tarafından geliştirilen NCICT hazır programı kullanılacaktır. Bu program, Monte Carlo tabanlı olarak çalışmakta ve insan benzeri dijital yapı olarak tanımlanan fantomlar içinde hazır olarak bulunmaktadır. Programa gerekli çalıştırma bilgilerin girişi sağlandıktan sonra organ dozları Monte Carlo tekniğine dayalı olarak hesaplanmaktadır. Bu çalışmada hastaların kritik organ olarak belirlenen kalp duvarı, karaciğer ve böbreklerinin aldığı doz, Bilgisayarlı Tomografi Doz İndeksi (CTDI) kriterleri dikkate alınarak kütlelerine, boylarına ve cinsiyetine göre abdomen CT çekimleri için belirlenmiştir. Gerekli olan CT çalışma parametreleri sabit tutularak hesaplamalarda değişimin direkt olarak fantomun boyuna, kilosuna ve cinsiyetine bağlı olarak hesaplanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the use of computed tomography (Computed Tomography, CT) offers great benefits, there are concerns about possible risks of exposure to radiation; especially for pediatric patients who are more sensitive to radiation. CT is very important in pre-treatment planning in cancer patients and in maintaining the position of the patients throughout the treatment. However, in the treatment of cancer patients, observations from CT scans before and during treatment are not observed. For this reason, the radiation dose given to the tissues exposed to x-rays during CT scans allows these patients to go to a place in a healthier way than their children. This reader is the use of the NCICT ready program of inquiry by the Cancer Institute of America. This program works as the Monte Carlo foundation and exists in phantoms defined as human-like digital structure. Organ doses are calculated based on the Monte Carlo technique after the necessary operating information and keywords are given. The heart wall defined as the critical organ of these patients, their explanations and the dose received by their transplants were determined for abdominal CT scans according to their mass, height, and gender, taking into account the Computed Tomography Dose Index (CTDI) measurement. By keeping the required CT operating parameters constant, the change in the calculations was calculated directly depending on the height, weight and gender of the phantom.