Yüzme sporunun öğrencilerin sosyalleşmesi üzerindeki etkisine dair veli görüşleri
Effective parents' views on the socialization of primary school swimming students
  1. Tez No: 816185
  2. Yazar: İREM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı; yüzme sporunun öğrencilerin sosyalleşmesi üzerindeki etkisine dair veli görüşleri belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Diyarbakır ilinde yüzme spor eğitimi alan 779 öğrenci yaşları 7-11 aralığında olan 208 çocuk velisi örneklem grubunu oluşturmaktadır. Bu araştırma betimsel tarama modeli ile yapılmıştır. Bu çalışmanın verileri için“Beden Eğitimi Dersinin Sosyalleşmeye Etkisi Anketi”kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 22 programı kullanılarak %95 güven aralığında istatistiksel analiz yapılmıştır. Sonuç olarak gerek literatürde daha önce yapılan çalışmalar gerekse bu araştırma sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde birçok spor dalında olduğu gibi yüzme sporunun da çocuklara sosyal ve bilişsel katkılar sağladığı, çocukların düzenli ve uyumlu bir yaşam sürmesinde etkili olduğu, aile ve çevre iletişimini olumlu yönde geliştirdiği, mücadele ruhunu aşıladığı, rakibi tebrik etme duygusunu kazandırdığı, aynı zamanda takım arkadaşlarıyla kolektif yaşam becerisini kazandırdığı, kazanmanın hazzını ve kaybetmenin üzüntüsünü hissettirdiği bir spor dalı olduğu veli görüşlerine göre belirlenmiştir. Sonuç itibariyle çocukların yüzme sporuyla daha fazla sosyalleştiği ve yaşamına olumlu katkılar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study: To determine the views of parents on the effect of swimming sport on the socialization of students. For this purpose, 208 children aged 7-11, out of 779 students who received swimming sports training in Diyarbakır, constitute the sample group. This research was conducted with a descriptive survey model. The data of this study“The Effect of Physical Education Lesson on Socialization Questionnaire”was used. Data analysis was performed using the SPSS 22 program with a 95% confidence interval. As a result, when the previous studies in the literature and the data obtained as a result of this research are evaluated, it is seen that children make social and cognitive contributions to swimming sports, lead a regular and harmonious life with sports, develop positively in family and environment communication, and struggle with struggle. It was determined according to the opinions of the parents that he learned his soul, gained the feeling of congratulating his opponent, gained the skill of collective life with his teammates, learned the pleasure of winning and the sadness of losing. It has been observed that children socialize more with swimming and make positive contributions to their lives.