Başkurt Türkçesinin tarihi karşılaştırmalı ses bilgisi
Historical comparative phonology of Bashkir Turkish
- Tez No: 81620
- Danışmanlar: PROF. DR. F. SEMA BARUTCU ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
412 (Gökçe, Hülya;“Başkurt Türkçesinin Tarihî Karşılaştırmalı Ses Bilgisi”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. F. Sema Barutçu Özönder, XTV+413 sayfa) ÖZET Çalışmamızın konusunu, Genel Türk dilinin coğrafî bakımdan Kuzeybatı (Kıpçak) grubunun İdil-Ural sahasına giren Başkurt Türkçesinin tarihî karşılaştırmalı ses bilgisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada, bilinen en eski kaynaklardan başlayarak Ortak Türkçenin ses sisteminin bu lehçede uğradığı değişiklikler ve ses gelişmeleri gösterilmeye çalışılarak Başkurt Türkçesinin Genel Türk dili içindeki konumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Tezimiz, XIV+413 sayfadan oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde konu, kullanılan malzeme ve uygulanan yöntem hakkında bilgi verilmiştir.“Giriş”in ardından çalışmada kullanılan kısaltmalar ve işaretler yer almaktadır. 1. Bölümde, Türk dünyasının Kuzeybatı (Kıpçak) grubunun İdil-Ural Türkleri grubuna giren Başkurt Türklerinin yaşadıkları coğrafya, adlan, tarihleri, konuştukları Başkurt Türkçesinin yazı dili hâline gelme süreci, Başkurt Türkçesinin ağız grupları ve bu ağız gruplarına dâhil olan ağızların başlıca ses özellikleri anlatılmaya çalışılmıştır. 2. Bölümde Ortak Türkçe ve Başkurt Türkçesinin ses düzeni ele alınmıştır. 3. Bölümde, Ortak Türkçe ve Başkurt Türkçesinin ses düzenleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. 4. Bölümde, Ortak Türkçe ses gruplarının Başkurt Türkçesindeki gelişimleri tespit edilmiştir. 5. Bölümde, Başkurt Türkçesindeki ses olayları değerlendirilmiş, sona“Bibliyografya”eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
413 (Gökçe, Hülya;“Historical Comparative Phonology of Bashkir Turkish”, Master Thesis, Supervisor: Prof. Dr. F. Sema Barutçu Özönder, XIV+413 pages) SUMMARY The subject of the thesis is historical comparative phonology of Bashkir Turkish belonging to the area of Idil-Ural which is a part of North-west (Kipchak) group of Turkish language. The changes of sound system of Common Turkish which took place in this dialect and development of sound system of the dialect has been tried to examined by considering the oldest written sources belonging to the dialect. In this study, the situation of Bashkir Turkish in general Turkish language has been aimed to explore. The thesis has XIV+413 pages. In“Introduction”, the subject, materials and method used in the thesis has been explained. After that, the abbreviations and marks used in the study has been listed. In the first chapter of the thesis, the geography of Bashkir Turks and their names, history and language and the question of how Bashkir dialect become a written language and the sub-dialect groups of the dialect and their characteristics has been considered. In the second chapter, sound systems of Common Turkish and Bashkir Turkish has been dealt with. In the third chapter, sound systems of the both Common Turkish and Bashkir Turkish has comparatively been examined. In the fourth chapter, sound groups of Common Turkish in Bashkir Turkish has been pointed out. Finally, in fifth chapter sound events which is taking place in Bashkir Turkish has been examined. At the end of the them“Bibliography”has been given.