Türkiye Türkçesi ve Başkurt Türkçesinin karşılaştırmalı söz dizimi
The comparative syntax of Turkish Turkey and bashkir Turkish
  1. Tez No: 448219
  2. Yazar: FATMA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Çalışmamızın birinci bölümü olan“giriş”bölümünde Başkurt kelimesinin tarihteki yeri, Başkurt tarihi ve kısa dil bilgisi verilmiştir. Başkurt Türkçesi ve Türkiye Türkçesi söz dizimi çalışmalarına yer verildikten sonra incelemede uygulanan yöntem açıklanmıştır.“İnceleme”bölümünde ise; Türkiye Türkçesinde ve Başkurt Türkçesinde kelime grubu, cümle ve ögeleri, cümlenin türleri olmak üzere üç ana başlık belirlenmiştir. Her iki lehçenin söz dizimi anlayışını ortaya koymak amacıyla her bölümde Türk ve Başkurt gramercilerin görüşlerine yer verilmiştir. Daha sonra çalışmalardaki genel terim eğilimi tespit edilmiştir. Çalışmamızda en fazla kullanılan terim tercih edilmiştir. Bu sayede, çalışmamızda sadece söz dizimi yapılarının değil aynı zamanda bu iki lehçenin söz dizimi anlayışlarının da çerçevelerini belirlemeye çalışılmıştır. Her iki lehçede de taradığımız edebi eserlerden örnekler belirlenmiş ve konunun genel özellikleri ortaya konulmuştur. Daha sonra konunun benzerlik ve farklılıkları karşılaştırmalı biçimde her konunun sonunda ortaya koymaya çalışılmıştır. Çalışmadan elde ettiğimiz genel değerlendirmeler“sonuç”bölümünde verildi.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of our thesis, that is the“Introduction”part, brief information about the place of the“Bashkir”word in history, Bashkir's history and Bashkir's grammar were given. After having mentioned on the studies about Bashkir Turkish and Turkey Turkish's syntaxes, the methodology of our thesis was explored. In the“Analysis”part of our thesis, three main titles, that are word groups in Turkey Turkish and Bashkir Turkish, sentence and its items and types of sentences, were defined. Turkish and Bashkir grammarian's views were included to each part with the aim of presenting the understanding of syntax in each dialect. Then the general tendency of term was defined. In our thesis the most frequently used term was preferred. In doing so, not only the syntax structures but also the general framework of syntax understanding in these two dialects were tried to be determined. The samples collecting from the literal works from each of the two dialects were determined and the general characteristics of the subject were explored. Then the similarities and the differences were tired to be presented in a comparative manner at the end of the each part. The general assessments of our thesis were given in the“Conclusion”part.