Kortikal görme kaybı tanılı çocuklarda online ergoterapi uygulamalarının gelişim ve oyun becerileriyle ilişkisi
Effect of online occupational therapy interventions on developmental and play skills in children with cortical vision i̇mpairment
  1. Tez No: 816229
  2. Yazar: SEVAL CEVHER EYLEN
  3. Danışmanlar: DR. SAFA HEYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada kortikal görme kaybı tanısı almış çocuklarda kişi-çevre-aktivite modeline göre, telerehabilitasyon ile uygulanan müdahale ve okupasyon alanı düzenlemelerinin gelişim ve oyun davranışlarıyla olan ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Ölçme aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Ankara Gelişimsel Tarama Envanteri, Yenilenmiş Knox Okul Öncesi Oyun Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada kortikal görme bozukluğu tanısı almış 48-72 aylık yaş aralığındaki, 8 birey (1 kadın, 7 erkek) dahil edilmiştir. Çalışma videolu görüşmeler ile yürütülmüş ve Kişi-Çevre-Aktivite Modeli ile uygulanmıştır. Verilerin analizinde Wilcoxon testi kullanılmıştır. Kortikal görme bozukluğunda telerehabilitasyonun oyun ve gelişim becerilerine etkisinin değerlendirildiği çalışmamızda, telerehabilitasyon uygulamalarının etkili olduğu parametreler olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan bu çalışmada kullanılan ölçeklere göre dil bilişsel, ince motor, kaba motor, materyal yönetimi, kullanma, inşa etme ve dikkat parametrelerinde anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between intervention through telerehabilitation and environmental modifications based on the person-environment-occupation model, and the developmental and play behaviors in children diagnosed with cortical visual impairment. The measurement tools used in this study were the Sociodemographic Information Form, Ankara Developmental Screening Inventory, and the Revised Knox Preschool Play Scale. Eight individuals (1 female, 7 males) aged between 48-72 months, diagnosed with cortical visual impairment, were included in the study. The study was conducted with video interviews and applied with the Person-Environment-Occupation Model. The Wilcoxon test was used for data analysis. The results of our study evaluating the impact of telerehabilitation on play and developmental skills in cortical visual impairment indicated that there were significant parameters where the telerehabilitation program was effective. According to the scales used in this study, significant differences were observed in the parameters of language cognition, fine motor skills, gross motor skills, material management, usage, construction, and attention.