Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine intihar girişimi ile başvuran çocukların intihar girişimlerini etkileyen faktörler
Factors affecting suicide attempts of Children Presenting to Samsun Training and Research Hospital Emergency Service with suicide attempts
  1. Tez No: 816228
  2. Yazar: SİNAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT VANÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Acil Servisine intihar girişimi ile başvuran çocuk tanımlayıcı, retrospektif tipte olan bir çalışma planlamıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne 01 Ocak 2018-31 Aralık 2022 tarihleri arasında intihar girişimi nedeniyle başvuran 18 yaş altı 67 çocuğa ait kayıtlar örneklem olarak alınmıştır. Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından doldurulan ve kayıt altına alınan 'İntihar Kayıt Formları' retrospektif olarak incelenmiştir. Formlarda ebeveynlerin cinsiyeti, yaşı, eğitim düzeyi, ikamet adresi ve çalışma durumu ile intihar girişiminin ayı, zamanı, nedeni ve türü, önceki intihar girişimi, önceki psikiyatrik tanı, tedavi türü ve medeni durumu gibi bilgiler yer almaktadır. Ek olarak çocuğun ev ve okul yaşamı hakkında bilgiler de kayıt formlarından kullanılacaktır. Veri analizleri için SPSS (versiyon 20.0) programı kullanıldı. Sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma ve minimum ve maksimum değerler olarak ifade edilecektir. Kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak ifade edilecektir. Verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional, descriptive study, a descriptive, retrospective study was planned in the context of children who applied to the Children's Health and Diseases Emergency Service of Samsun Training and Research Hospital with a suicide attempt. The records of 67 children under the age of 18 who applied to the Pediatric Emergency Service of the Health Sciences University Samsun Training and Research Hospital Gynecology and Pediatrics Hospital between 01.01.2018 and 31.12.2022 due to a suicide attempt were taken as a sample. 'Suicide Registration Forms' filled and recorded by the Social Worker were analyzed retrospectively. The forms include information such as the gender, age, education level, residence address and employment status of the parents, as well as the month, time, reason and type of suicide attempt, previous suicide attempt, previous psychiatric diagnosis, type of treatment and marital status. In addition, information about the child's home and school life was also used from the registration forms. SPSS (version 20.0) program was used for data analysis. Descriptive statistics for continuous variables will be expressed as mean, standard deviation, and minimum and maximum values. Categorical variables will be expressed as numbers and percentages. The chi-square test will be used to compare the data.