Sağlık çalışanlarının iş kazaları hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışları
Level of knowledge, attitudes and behaviors of health workers about occupational accidents
- Tez No: 816235
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ: Profesör Doktor Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi sağlık çalışanlarının iş kazası geçirmesinde etken faktörleri belirlemek, iş kazası hakkında farkındalık oluşturmak ve önlenebilir iş kazası faktörleri için destekleyici veriler elde etmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışması olan çalışmamız, Kasım 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında SBÜ Prof.Dr.Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesinde sağlık personeli olup çalışmaya katılmayı kabul edenler çalışmaya dahil edildi. 37 soruluk anket yüz yüze görüşme yöntemiyle çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara uygulandı. Anket sorularının 4 tanesi sosyodemografik verileri, 33 tanesi iş kazası bilgi, tutum ve davranışlarını sorgulamakta olup toplam 37 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study was to determine the factors that contribute to occupational accidents among healthcare workers at Professor Doctor Cemil Taşcıoğlu City Hospital, to raise awareness about occupational accidents, and to obtain supportive data for preventable occupational accident factors. MATERIAL AND METHODS: Our study, which is a cross-sectionaldescriptive type survey study, was conducted between November 2022 and December 2022 at SBU Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital and those who accepted to participate in the study were included in the study. The 37-question questionnaire was applied to the participants who agreed to participate in the study by face-to-face interview method. The questionnaire consisted of a total of 37 questions, 4 of which questioned sociodemographic data and 33 of which questioned occupational accident knowledge, attitudes and behaviors.