Özel öğrenme güçlüğü gösteren öğrencilerin sosyal-duygusal gelişimleri ile akademik profillerinin incelenmesi
Investigation of the social-emotional developments and academic profiles of students who show special learning difficulties
- Tez No: 816239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZEL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖÖG'li çocukların öğrenmede yaşadıkları güçlükler ve akademik başarısızlıklar, onların yoğun düzeyde olumsuz deneyimler yaşamasına neden olmaktadır. Bu olumsuz deneyimler maalesef bu çocukların sosyal-duygusal gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. ÖÖG'li çocukların akademik ve sosyal- duygusal gelişimlerine dair profillerinin belirlenmesi öğretmenlere ve ebeveynlere öğretim süreçlerinin planlanmasında ve izleyecekleri yolun belirlenmesinde önemli bir perspektif sunacaktır (Ascherman ve Shaftel, 2017; Bayrakçı ve Susam, 2021). Araştırmada, ÖÖG'li çocukların genel akademik performansları ile sosyal-duygusal gelişim profillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. ÖÖG'li çocukların sosyal-duygusal ve akademik gelişimlerine dair daha fazla bilgi edinilmesi, bu çocukların içinde yaşadıkları sosyal çevreyle uyumlarının arttırılmasında bakış açılarının farklılaşmasına katkı sağlayacaktır. Bu araştırmada nicel araştırma modeli olan tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da üç Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde destek eğitim hizmeti alan 7-12 yaş arasındaki 100 ÖÖG'li çocuk oluşturmuştur. Katılımcıların %32'si kız iken %68'i erkektir. Araştırmada, çocuk demografik bilgi formu, gönüllü onam formu ve araştırmacı tarafından ÖÖG çocuklar için geliştirilen okuma-yazma, matematik, sosyal etkileşim ve sosyal beceri kontrol listeleri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The difficulties that children with SLD experience in learning and academic failures cause them to have intense negative experiences. Unfortunately, these negative experiences negatively affect the social-emotional development of these children. Determining the profiles of the academic and social-emotional development of children with SLD will provide an important perspective to teachers and parents in planning their teaching processes and determining the path they will follow (Ascherman & Shaftel, 2017; Bayrakçı & Susam, 2021). In the study, it was aimed to examine the general academic performance and social-emotional development profiles of children with SLD. Gaining more information about the social-emotional and academic development of children with SLD will contribute to the differentiation of perspectives in increasing the adaptation of these children to the social environment in which they live. In this study, the relational survey model, which is one of the quantitative research models, was used. The sample of the study consisted of 100 children with SLD between the ages of 7-12 who received support education services in three Special Education and Rehabilitation Centers in Istanbul. While 32% of the participants are girls, 68% are boys. In the study, child demographic information form, voluntary consent form, and literacy, mathematics, social interaction and social skill checklists developed by the researcher for SLD children were used as data collection tools.