Stock variation in optimum portfolios with mean-variance and mean-semivariance approach: A comparative analysis for emerging markets
Ortalama-varyans ve ortalama-yarıvaryans yaklaşımı ile optimum portföylerde hisse senedi değişimi: Gelişmekte olan piyasalar için karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 816238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezin temel amacı, her bir ülke için portföy içerisinde yer alması gereken optimal hisse senedi sayısını hem ortalama-varyans hem de ortalama-yarı varyans yaklaşımlarını kullanarak belirlemek ve ardından bunları karşılaştırmaktır. Tüm analizler, Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika, Güney Afrika, Türkiye, Güney Kore ve Pakistan gibi 8 gelişmekte olan ülkede gerçekleştirilmiştir. Bloomberg'den Eylül 2016 ile Eylül 2021 arasındaki veriler kullanılmıştır. Gelişmekte olan ülkeler, eğik ve normal olmayan hisse senedi getiri dağılımlarıyla karakterize oldukları için, aşağı yönlü risk analizinin daha uygun olduğu bu tez kapsamında seçilmiştir. Bulgular, Brezilya hariç tüm ülkelerde genellikle ortalama-yarı varyans optimizasyonunun daha az hisse senedinden oluşan portföylerle sonuçlandığını göstermektedir. Önerilen hisse senedi sayısı genellikle 12 ile 18 arasında değişmektedir. Sonuçlar, ortalama-yarı varyans modelinin optimal portföylerinin, ortalama-varyans modeliyle belirlenen portföylerden önemli ölçüde daha az hisse senedini içerdiğini ortaya koymaktadır. Bu, işlem hacmi ve işlem maliyetlerinin azaltıldığı ve bu şekilde net getirilerin arttığı anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to determine the optimal number of equities required to be included within portfolio for each single country by applying both mean-variance and mean-semivariance approaches and then compare them. All the analysis has been conducted in 8 emerging countries which are Brazil, China, India, Mexico, South Africa, Turkey, South Korea, and Pakistan. Data from Bloomberg spanning Sep'16 to Sep'21 was used. Emerging countries are chosen within the scope of this thesis due to their nature of skewed and non-normal equity return distributions, which make downside risk analysis more appropriate. Findings show that mean-semivariance optimization generally results in portfolios with fewer equities, except for Brazil. The recommended number of equities typically ranges from 12 to 18. The results reveal that optimal portfolios of the mean-semivariance model contain significantly fewer equities compared to those determined with the mean-variance model. This suggests reduced turnover and transaction costs and thus increased net returns.