II. Abdülhamid dönemi Prizren Sancağında eğitim kurumları
Education in the Prizren Sanjak of the II. Abdulhamid period
  1. Tez No: 816253
  2. Yazar: YUNUS EMRE AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ CAN SANNAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Eğitim ve öğretim, toplumların ilerlemesinde, inşaasında ve geri kalmasında çok önemli bir yere sahiptir. Çağın gereksinimlerine uyum sağlayabildiği ve ihtiyaçları karşılayabildiği sürece varlığını devam ettirmiş, toplumu inşa edici görev üstlenmiştir. Fakat görevini yerine getiremeyen eğitim ve öğretim, toplumların geri kalmasına ortam hazırlamıştır. Osmanlı Devleti'nde de devletin içine düştüğü olumsuzluklardan eğitim-öğretim faaliyetleri de nasibini almıştır. II. Abdülhamid Dönemi (1876-1909), Osmanlı Devleti'nin son yıllarında meydana gelen birçok siyasi, sosyal ve askeri gelişmelerine tanık olmuştur. Bu süreç içerisinde eğitim gelişmelerinin takip edilmesi Osmanlı Devleti'nin son dönemini daha iyi anlamak için oldukça önemlidir. Bu çalışmamızda Osmanlı Devleti'nin merkeze uzak konumda bulunan Prizren sancağının eğitim yapısı ele alınarak bölgede yaşanan siyasi ve sosyal gelişmeler üzerinde durulacaktır. Çalışmada Osmanlı Devleti'nin Kosova vilayetine bağlı Prizren sancağında II. Abdülhamid Dönemi'nde (1876-1909) eğitim-öğretim faaliyetleri incelenmiştir. Çalışma 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Osmanlı Devleti'nde eğitim hakkında bilgi verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde Prizren ve Prizren sancağına bağlı kazalardaki eğitim öğretim kurumlarına ve faaliyetlerine değinilmiştir. Çalışma hazırlanırken genellikle ana kaynak olarak maarif salnameleri, vilayet salnameleri ve arşiv belgelerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education and training play an very important role in the backwardness of societies as well as in their progress. It has continued as long as it can adapt to the needs of the age and meet the needs, and has undertaken the task of constructing the society. Education and training that can not fulfill its duty has prepared the backyard environment of the societies. In the Ottoman Empire, the educational activities were also affected by the negativities of the state. The second Abdülhamid period (1876-1909) witnessed many political, social and military developments that took place in the last years of the Ottoman Empire. Continuing education in this process is very important to better understand the last period of the Ottoman Empire. In this study, we will examine the political and social developments in the region where the education center of the Prizren Sanjak, located in the distant locations of the Ottoman Empire is located. In the study, there are educational activities during the reign of Abdulhamid the second (1876-1909) in the Prizren sanjak of the Kosovo Province of the Ottoman Empire. The study consists of 3 main equipment. First part; Information about education in the Ottoman Empire was given. In the second and third part; education and training activities in Prizren and the districts of Prizren sanjak are mentioned. In the study, generally, Education Yearbooks, Provincial Yearbooks and Archive Documents were used as the main source.