Quality of experience prediction for VoIP calls using MFCCS and machine learning algorithms
MFCCS ve makine öğrenme algoritmaları kullanarak VoIP aramaları için deneyim kalitesi tahmini
  1. Tez No: 816268
  2. Yazar: FARUK KALEDİBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OKAN ŞAKAR, DR. HACI HAKAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknolojik ilerlemeler sayesinde gelişen internet altyapıları yüksek kaliteli ve düşük maliyetli iletişim servislerinin kolay erişilebilir olmasına imkan tanımaktadır. Buna karşın donanımsal ve yazılımsal sorunlar sunulan servis kalitesini doğrudan etkilemekte ve kullanıcıların deneyim kalitesini düşürmektedir. Aynı anda yüksek sayıda görüşmenin yapıldığı çağrı merkezlerinde ise bu sorunlar bir şikayet gelmeden önce tespit edilebilmelidir. Bunun için problemin kaynağı, izleme ve raporlama araçları tarafından hızlıca belirlenmelidir. Bu çalışmada Unified Communications as a Service (UCaaS) altyapısı üzerinde bulunan bir çağrı merkezi kullanıcılarının deneyimlediği iletişim kalitesini tahmin etmek için Random Forest (RF), Multilayer Perceptron (MLP), Convolutional Neural Networks (CNN), Long Short-Term Memory (LSTM) ve Consistent Rank Logits (CORAL) olmak üzere 5 farklı makina öğrenmesi modeli geliştirilmiştir. Tahminler 6 sınıfta (Kayıpsız, %5 Kayıp, %10 Kayıp, %15 Kayıp, %20 Kayıp ve %25 Kayıp) yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, MLP, CORAL, CNN, RF ve LSTM'nin sırasıyla 0.864, 0.853, 0.848, 0.829 ve 0.786 doğruluk elde ettiğini göstermiştir. Öte yandan, en yüksek doğruluk oranı %98,48 ile MLP ile“Kayıpsız”sınıfında elde edilirken, en düşük doğruluk oranı %61,24 ile LSTM modeli ile“%20 Kayıp”sınıfında elde edilmiştir. MLP dışında, tüm modeller doğruluk oranlarında“Kayıpsız”dan“%20 Kayıp”sınıflarına doğru bir düşüş eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The advent of technological advancements has facilitated the emergence of internet infrastructures, thereby enabling convenient access to communication services that boast both high quality and affordability. On the other hand, hardware and software problems directly affect the quality of service offered and reduce the experience quality of users. In call centers where a high number of calls are made at the same time, these problems should be detected before a complaint is received. For this, the source of the problem should be quickly identified by monitoring and reporting tools. In this study, Random Forest (RF), Multilayer Perceptron (MLP), Convolutional Neural Networks (CNN), Long Short-Term Memory (LSTM), and Consistent Rank Logits (CORAL) were used to estimate the communication quality experienced by call center users on Unified Communications as a Service (UCaaS) infrastructure. Predictions were made in 6 classes (No Loss, 5% Loss, 10% Loss, 15% Loss, 20% Loss and 25% Loss). The obtained results showed that the five different models, namely MLP, CORAL, CNN, RF, and LSTM, achieved accuracies of 86.4%, 85.3%, 84.8%, 82.9%, and 78.6%, respectively. On the other hand, the highest accuracy rate of 98.4% achieved in the No Loss class with MLP, while the lowest accuracy rate of 61.2% achieved in 20% Loss class with the LSTM model. Except for MLP, all models showed a declining trend in accuracy rates from the No Loss to 20% Loss classes.