Yapay zeka tabanlı modelleme ile yoğun mail sistem trafiğinin tahmini
Prediction of dense mail system traffic with artificial intelligence-based modeling
- Tez No: 894039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ŞEN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnternet üzerindeki uygulamaların sayısı hızla artarken, kablolu ve kablosuz ağlar için yüksek Kalite Hizmeti (QoS) ve Deneyim Kalitesi (QoE) sunmak giderek daha kritik bir konu haline gelmektedir. E-posta, hem kurumsal hem de sosyal ortamlarda temel bir iletişim kanalı olarak kalan en başarılı uygulamalardan biridir. Bu tezdeki çalışma, öngörücü ağ oluşturma araştırma alanına girmektedir. Çalışma, 2021-2023 yılları arasındaki açık kaynak e-posta trafiği verilerini kullanarak, e-posta trafiğinin modellenmesinin iyileştirilmesi, gelecekteki trafik yüklerinin doğru bir şekilde tahmin edilmesi ve dolayısıyla geliştirilmiş QoS ile yüksek bant genişliği kullanımına ulaşılması gereksinimini ele almaktadır ve e-posta trafik iş yükü özelliklerinin ve kalıplarının anlaşılmasına odaklanmaktadır. Çalışma, açık kaynak verilerinin sunucularından elde edilen büyük veri setleri üzerinde, yinelenen sinir ağları (RNN) ve uzun kısa süreli bellek (LSTM) modellerinin performansları arasında kapsamlı bir karşılaştırma sunmaktadır ve her iki yaklaşımın da mevcut çalışmaları geride bırakarak yüksek modelleme doğruluğu sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As the number of applications on the internet rapidly increases, providing high Quality of Service (QoS) and Quality of Experience (QoE) for wired and wireless networks is becoming increasingly critical. Email remains one of the most successful applications, serving as a fundamental communication channel in both corporate and social environments. The work in this thesis falls into the area of predictive networking research. Using open-source email traffic data from 2021 to 2023, the study addresses the need for improving the modeling of email traffic, accurately predicting future traffic loads, and thereby achieving enhanced QoS with high bandwidth utilization. It focuses on understanding the characteristics and patterns of email traffic workloads. The study provides a comprehensive comparison of the performance between recurrent neural networks (RNN) and long short-term memory (LSTM) models on large datasets obtained from open-source servers, demonstrating that both approaches can provide high modeling accuracy, surpassing current works