Flep modeli oluşturulmuş sıçanlarda tıbbi sülük ve tıbbi sülük salgı ekstrakt uygulamasının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of medicinal leech and medicinal leech saliva extract in rats with flap model
  1. Tez No: 816277
  2. Yazar: MEHMET EMRE EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRANUR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda tıbbi sülük ve tıbbi sülük salgı ekstraktı uygulamasının dorsal random flep modeli oluşturulmuş sıçanlarda yara iyileşmesi üzerine etkilerinin in vivo şekilde araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmada Hirudo verbana türü steril tıbbi sülüklerden sağım yöntemi ile elde edilen sülük salgı ekstraktında, Bradford yöntemi ile total protein konsantrasyonu tayin edildi (50μg/ml). Çalışmaya 250 ± 30 g vücut ağırlıklarına sahip 24 dişi sıçan dâhil edildi. Sıçanların dorsal bölgelerine 6 x 2 cm boyutlarında deri flebi yapıldı. A (sülük), B (tıbbi sülük salgısı), C (fagostimülatör solüsyon) ve D (kontrol) olmak üzere dört deney grubu tanımlandı. Postoperatif 7. günde tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Ardından biyokimyasal, histolojik ve immünohistopatolojik yöntemler için kan ve doku örnekleri alındı. Bulgular: ELISA yöntemi ile ölçülen; serum, distal doku ve proksimal doku örneklerine ait HIF1-α, TGFα ve IGF-1 parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p > 0,05). Epital rejenerasyon ve granülasyon dokusu kalınlığı açısından B grubu, D grubu'ndan anlamlı derecede yüksek bulundu, (p < 0.05). Neovaskülarizasyon açısından tüm gruplar, D grubundan anlamlı derecede yüksek tespit edildi. Ayrıca, inflamasyon skoru D grubunda, B grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksekti, (p < 0.05). İmmünohistokimyasal yöntem aracılığıyla tespit edilen VEGF (+) hücre yüzdesi; B grubunda en üst seviyede izlendi. Bu grubu sıra ile A, C, D grupları izledi, (p < 0.05). Sonuç: Histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemler ile araştırılan epitel rejenerasyonu, granülasyon dokusu kalınlığı, neovaskülarizasyon bulguları ve VEGF (+) hücre sayısı B grubunda en üst seviyede izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate the effects of medical leech and medicinal leech saliva extract application on wound healing in rats with dorsal random flap model in vivo. Method: In this study, total protein concentration was determined by Bradford method (50μg/ml) in leech saliva extract obtained from Hirudo verbana. Twenty-four female rats with a body weight of 250 ± 30 g were included in the study. A skin flap of 6 x 2 cm was made on the dorsal regions of the rats. Four experimental groups were defined as A (leech), B (leech saliva extract), C (phagostimulatory solution) and D (control). All animals were sacrificed on the 7th postoperative day. Then, blood and tissue samples were collected for the experimental procedures. Results: Measured by ELISA method; there were no significant differences between the groups in terms of HIF1-α, TGF-α and IGF-1 parameters of serum, distal and proximal tissue samples (p > 0.05). A significant difference was found between the group B and group D in terms of epithelial regeneration and granulation tissue thickness (p < 0.05). The inflammation score was significantly higher in the group D compared to group B (p < 0.05). The percentage of VEGF (+) cells was observed at the highest level in the group B. This group was followed by the group A, C and D, respectively (p < 0.05). Conclusion: Epithelial regeneration, granulation tissue thickness, neovascularization findings and VEGF (+) cell count, which were investigated by histopathological and immunohistochemical methods, were observed at the highest level in group B.