Pandemi döneminde tip 1 diyabet tanılı adolesanların öz-bakım gücü ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of self-care power and quality of life of adolescents diagnosed with type 1 diabetes during the pandemic period
  1. Tez No: 816280
  2. Yazar: NURSEL CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TOPAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AKYOL GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
T1DM'li adolesanların her açıdan etkilendiği koronavirüs pandemisi döneminde öz-bakım davranışları ve yaşam kaliteleri de değişim gösterebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, T1DM'li adolesanların öz-bakım gücü ve yaşam kalitelerinin pandemi koşullarında araştırılmasıdır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan araştırmanın evrenini Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğine başvuran 13-16 yaş aralığındaki T1DM'li adolesanlar oluşturmuştur. 118 adolesanın katıldığı çalışmada veriler; 'Katılımcı Bilgi Formu', 'Öz-Bakım Gücü Ölçeği' ve 'Kiddo-KINDL Yaşam Kalitesi Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde SPSS-22.0 paket programı ile tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanılmıştır. Katılımcıların ölçek ve alt boyut puanları arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the coronavirus pandemic, when adolescents with T1DM are affected in every way, self-care behaviors and quality of life may also change. The aim of this study was to investigate the self-care power and quality of life of adolescents with T1DM under pandemic conditions. The population of the descriptive and relationship-seeking type study consisted of adolescents with T1DM between the ages of 13-16 who applied to the Pediatric Endocrinology outpatient clinic of Dr. Sami Ulus Obstetrics, Child Health and Diseases Training and Research Hospital. In the study in which 118 adolescents participated; 'Participant Information Form', 'Self-Care Power Scale' and 'Kiddo-KINDL Quality of Life Scale' was obtained by using. In the analysis of the collected data, descriptive statistical methods were used with SPSS-22.0 package program. The relationships between the scale and sub-dimensions scores of the participants were examined by pearson correlation and linear regression analyses.